‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeseli bugün ilk kez İzmir’de

0


Ünlü soprano Leyla Gencer’in izini süren “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli, 33. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında ilk kez İzmir’de gösterilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) yapımcılığını, Selçuk Metin’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselin senaryosunu gazeteci ve yazar Zeynep Oral kaleme aldı. Halit Ergenç’in sesiyle katkı sunduğu belgeselin çekimleri İstanbul, Roma, Napoli ve Milano’da gerçekleşti.

Proje kapsamında La Scala Tiyatrosu Akademisi kurucusu Carlo Fontana, müzikolog ve eleştirmen Lorenzo Arruga, San Carlo Operası Yöneticisi Rossana Purchia, yönetmen Ferzan Özpetek, yazar Franca Cella, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, 9. Leyla Gencer Şan Yarışması Jüri Başkanı Renato Bruson, Leyla Gencer Şan Yarışmalarına katılan Simge Büyükedes, Asude Karayavuz, 4. Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi soprano Nino Machaidze, La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi Daniele Borniquez ile Srefisto Operası Sanat Yönetmeni ve Gencer’le uzun yıllar çalışmış olan dekoratörü Pier Luigi Pizzi gibi Gencer’in tanıştığı, çalıştığı isimlerle röportajlar yapıldı.

17 Haziran’da (bugün) saat 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde yapılacak olan gösterime Zeynep Oral ve Selçuk Metin de katılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here