Lise öğrencisinin tutuklanmasına tepkiler dinmiyor!

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da, Konya’da lise öğrencisi M.E.A.’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla okulundan alınarak çıkarıldığı mahkemede tutuklanmasına tepki gösterdi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Konya‘da lise öğrencisi M.E.A.’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla okulundan alınarak çıkarıldığı mahkemede tutuklanmasına tepki gösterdi. Tezcan, “Hangi vicdan 16 yaşındaki bir çocuğu sözleri nedeniyle tutuklayabilir? Hırsız sözcüğü Erdoğan’ın en büyük yarasıdır. Yargı bu yaranın sargı bezi midir? Ne gözaltılar, ne de tutuklamalar yolsuzlukların üzerini örtemeyecektir” ifadelerine yer verdi.

LİSE ÖĞRENCİSİ ERDOĞAN’A HAKARETTEN TUTUKLANDI!

çocukCHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hukuksuzluğunu kendi hukuku için yasallaştırıyor! Erdoğan, artık çığırından çıkmış bir vaziyette kendisi gibi düşünmeyen yediden yetmişe bütün yurttaşlarımızı baskıyla sindirmeye çalışmaktadır. Bir hafta önce, AKP eski Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ın sosyal medya hesabı üzerinden Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanmasıyla başlayan süreç devam etmektedir. Ne yazık ki Türkiye, 16 yaşındaki bir çocuğun sözleri nedeniyle tutuklandığı bir döneme tanık olmuştur. Hangi vicdan 16 yaşındaki bir çocuğu sözleri nedeniyle tutuklayabilir?

Hırsız sözcüğü Erdoğan‘ın en büyük yarasıdır. Yargı bu yaranın sargı bezi midir? Ne gözaltılar, ne de tutuklamalar yolsuzlukların üzerini örtemeyecektir. Yargı bir an önce hırsızlığın bekçisi olmaktan vazgeçmelidir! Mehmet, derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ise , konunun takipçisi olduklarını ve acil bir heyet oluşturduklarını ifade etti.

İRFAN İNANÇ YILDIZ : GENÇLİK ÖRGÜTLERİMİZ KONYA CEZAEVİNİN ÖNÜNE YIĞILACAKTIR

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “Sayın Genel Başkanımızla görüştüm. Konu hakkında bilgi aktardım. Kendisi ivedilikle Grup Başkanvekillerimiz ve bölge milletvekillerimizi görevlendirdi. Genel Merkez düzeyinde hukuk birimlerimizin ilk gündem maddesi liseli kardeşimizin durumudur. 16 yaşındaki bir gence hiçbir hukuka dayanmadan yapılan bu siyasi tutuklama hem lise birliklerimizin hem de gençlik örgüt kademelerimizi daha da güçlendirecektir. Devrim Şehidimiz Kubilay’ı anmak suçsa bütün CHP gençliği bu suçu işlemektedir. Arkadaşımızın sağlık durumunun ve içerdeki koşullarının takibi halindeyiz. Kendisine uygulanacak en ufak bir şeyde tüm gençlik örgütlerimiz Konya cezaevinin önüne yığılacaktır ! Örgütümüz içini ferah tutsun hukuki itirazlar ve dilekçeler başlamış, Mehmet Emin en yakın zamanda yine alanda yanımızda olacaktır” dedi.

CHP’Lİ KART: TOPLUM İKTİDARIN FAŞİZAN BASKISINI HAYKIRIYOR

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, lise öğrencisi M.E.A.’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanmasına tepki gösterdi. Liseli M.E.A.’yı tutuklamaya karar veren Konya 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ni eleştiren Kart, ”Türkiye’de Cumhurbaşkanı düzeyinde en üst düzeyde yaratılan korku, baskı, tehdit gözaltı. Buradan topluma bir mesaj veriliyor. 16 yaşındaki çocuklarımızın özgürlüklerinin ellerinden alınması pahasına. O çocuklarımız ve toplum ne diyor. Toplum, iktidarın yolsuzluğunu haykırıyor. Toplum iktidarın faşizan baskısını haykırıyor” dedi.

Burada, evrensel hukuk anlamında, İnsan Hakları Sözleşmesi anlamında Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsının söz konusu olmadığını kaydeden Kart, “Ama maalesef öylesine bir korku ve panik ortamı var ki, artık insanların en insani tavır ve tepkilerini bile polis gücüyle, polisleştirilmiş Sulh Ceza Hakimlikleri eliyle, Sulh Ceza Hakimlikleri bağımsız, tarafsız yargıç değildir” diye konuştu.

‘SULH CEZA HAKİMLİKLERİ, ÖZEL YETKİLİ MAHKEMEDİR’

Sulh Ceza Hakimliklerinin, polis mantığıyla görev yaptığını söyleyen Atilla Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Onlar polis mantığı içinde, polis hiyerarşisi içinde görev yapan mercilerdir. Sulh Ceza Hakimleri, artık özel yetkili hakimliktir. Doğrudan hükümetin tavsiye, talimat ve telkinleri doğrultusunda görev yapan birer kurumdur. Bunlar adli organ değildir. Bunun sonuçlarını görüyoruz. Bu kabul edilebilir bir tablo değildir. Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının toplumsal barışı giderek hükümet eliyle, Cumhurbaşkanı eliyle sabote edilmektedir. Böyle bir dönemi Türkiye yaşıyor. Bu sürecin devamı maalesef kaos ortamıdır. Biz CHP olarak bu kaos ve çatışma ortamına gelmeyeceğiz. Bu hassasiyetin içindeyiz.”

‘ÖĞRENCİNİN KAÇMA ŞÜPHESİ YOKTUR’

M.E.A.’nın lise öğrencisi olduğunu ve kaçma şüphesi olmadığını ifade eden Kart, ”Burada tutuklama sebep ve şartları söz konusu değildir. Bu bir öğrencidir, kaçma şüphesi, delilleri karartma durumu söz konusu değildir. Burada tamamen Cumhurbaşkanının düzeyinde yaratılan bir iklim. O iklimin yarattığı kanunsuz emir ve talimatlarla görev yapan Sulh Ceza Hakimlikleri. Olay budur. Bu mekanizma söz konusu olduğu için, evden de okuldan da alıyorlar” dedi.

Atilla Kart, tutuklanan M.E.A.’nin CHP ile organik bağının olmadığını belirterek, ”Bu çocukların partiyle ilişkisi yok. Sempatisi olabilir, bu doğaldır. Partiyle organik ilişkileri yok diye biliyorum. Biz partili, partisiz ayrımcılık yapmadan sahip çıkıyoruz ve sahip çıkmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

CHP İL BAŞKANI KARPUZ: BİZİ YILDIRAMAYACAKLAR

CHP Konya İl Başkanı Mevlüt Karpuz da, ”Ülkemizin içinde bulunduğu durumun en vurucu noktalarından birisi 16 yaşındaki gencimizin hakaret suçlamasıyla okulundan alınıp zindana gönderildiği gün olarak tarihe düşeceğine inanıyoruz. Birileri bizi korkutmaya yıldırmaya çalışıyorsa hiç kusura bakmasınlar bunu başarmaları mümkün değil” dedi.

CHP’nin avukatı Fatih Arslantaş da olayın bir hukuk faciası olduğunu söyledi. Arslantaş, ”Bugün itibariyle Konya ilinde bir hukuk faciası yaşanmıştır maalesef. Henüz 16 yaşında olan bir genç arkadaşımız, sadece hakaret suçundan tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Biz bu kararı adil ve hukuki bulmuyoruz. Alt sınır ve üst sınırı 1 ve 3 yıl olan hakaret suçundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 16 yaşında bir çocuğun, yaşı küçük bir çocuğun ilk defa tutuklandığına şahit oluyoruz” dedi.

Olayın hukukçular heyeti olarak takipçisi olacaklarını kaydeden Arslantaş, “Hukuki desteğimiz arkasında. Biz bu kararın adil olmadığını önceden alınarak adeta bir sevk ve tutuklama icrası olarak addediyoruz. Bununla ilgili itiraz girişimlerini arkadaşlarımız sürdürüyor. Biran önce bu adil olmayan karardan dönülerek bu arkadaşımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Hukuken her türlü mücadeleyi vereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

 

(DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here