Ana SayfaKültür SanatSinemaLumière Kardeşler’in 1896 yapımı...

Lumière Kardeşler’in 1896 yapımı filmi, yapay zekâ ile 4K çözünürlüklü hale getirildi

1896 yılında Lumière Kardeşler tarafından çekilen “L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat” adlı film, yapay zekâ kullanılarak 4K çözünürlüklü hale geldi. Bu gelişme, yapay zekânın sinema sektörünü nasıl etkileyebileceğinin de bir göstergesi oldu.

Sinema tarihinin en eski filmlerinden biri olan “L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat”, Fransız sinemacılar Auguste ve Louis Lumière tarafından çekildi. Filmin 1896’da para karşılığında gösterilmesi, sinema endüstrisinin doğuşu olarak değerlendiriyor.

“L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat”, 50 saniyelik, sessiz ve siyah beyaz bir film. Lumière Kardeşler’in filmi, o zaman için bir başyapıt sayılsa da günümüzde bulanık, eski bir film niteliğinde.

Denis Shiryaev, Lumière Kardeşler’in klasik filminin 21. yüzyılın video standartlarına yükseltmek için makine öğrenme tekniklerini kullandı.

1896’da yayımlanan filmin makine öğrenme ile günümüz video kalitesine kavuşturulması çalışmasının sonuçları ise oldukça şaşırtıcı. Filmin, makine öğrenme ile revize edilmiş halinde bütün ayrıntılar rahatlıkla seçilebiliyor. Tren, istasyonda bulunan insanların yüzleri ve kıyafetleri rahatlıkla görülebiliyor.

hakkında Lumiere Kardesler’in 1896 yapimi filmi yapay zeka ile 4K cozunurluklu çözünürlüklü

Denis Shiryaev, filmi bu hale getirmek için Gigapixel AI isimli ticari görüntü düzenleme yazılımını kullandığını söylüyor. Topaz Labs tarafından geliştirilen Gigapixel AI, kullanıcıların görüntüleri yüzde 600’e kadar iyileştirmelerine olanak tanıyor.

Adından anlaşılacağı gibi Gigapixel AI bir yapay zekâ yazılımı ve yapay sinir ağlarına sahip. Bu sinir ağları bir girdi değerini bir çıktı değerine dönüştüren matematiksel fonksiyonlardan oluşuyor. Makine öğrenimi kullanılan bu sinir ağlarının temel özelliği ise eğitilebilir olmaları. Eğer bir grup doğru çıktıları için bilinen bir giriş örneğiniz varsa, sinir ağı doğru cevaplar üretmeye başlayabilir.

Makine öğrenmeyi eğitmek için doğru cevabın zaten bilindiği bir örnek veritabanına sahip olmanız gerekir. Yapay zekâ geliştiricileri, bazen bu doğru cevapları elle üretirken, bazen sadece bu işi yapan insanlar tarafından üretilen örnekleri kullanırlar. Görüntülere daha yüksek çözünürlükler kazandırmak için bir kısa yol vardır: Yüksek çözünürlüklü görüntülerle başlar ve alt örneklerle devam edersiniz. Bu sayede yüksek çözünürlüklü görüntüler çıkış veriniz olurken düşük çözünürlüklü görüntüler giriş veriniz olur.

hakkında Lumiere Kardesler’in 1896 yapimi filmi yapay zeka ile 4K cozunurluklu çözünürlüklü

Gigapixel AI’nin geliştiricisi olan Topaz Labs, kullandıkları sinir ağının ayrıntıları anlamak için binlerce fotoğraf çiftini analiz ettiğini söylüyor. Bu şekilde Gigapixel AI’nin algoritması, görüntülerdeki ayrıntıların nasıl doldurulması gerektiğini öğreniyor ve fotoğraflara etkili bir şekilde ayrıntı ekleyebiliyor.

Videoların çözünürlüklerinin artırılmasının ardından şimdiki adım, yapay zekâ ile videoların renklendirilmesi olacak. Yapay zekâ, aynı temel tekniği kullanarak videoların renklendirilmesini de sağlayacak.

“L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat”ın 1896’da yayımlanan orijinali:

“L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat”ın yapay zekâ tarafından 4K çözünürlüğe kavuşturulmuş hali:

 

Kaynak: Webtekno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İlk buluşmada kadınlara 7 öneri

Sizin hakkınızda ilk kez fikir sahibi olacağı, ilk düşüncelerinin oturacağı o...

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

2014 yılının en iyi 57 fotoğrafı

Routers'ın seçimiyle dünyanın en iyi 2014 fotoğrafları. Fotoğrafların arasında iki tane...

Frida Kahlo’nun ölümünden 60 yıl sonra ortaya çıkan özel eşyaları

Frida Kahlo, mücadeleci ruhu, feminist dünya görüşü, portreleri ve aşklarıyla yirminci...

Tartışı-Yorum

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...

Direnen bir cennet: Küba

Tartışı-Yorum / Kemal Göktaş Küba önce "camii" ve Kristof Kolomb tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin gündemine girdi; sonra ABD ile diplomatik ilişkilerin başlayacağının açıklanması ile dünyanın gündemine. Küba, gidenin niyetine göre görülen ülkelerden biri. Sosyalistseniz...