Ana SayfaKültür SanatSinema‘Maddenin Halleri’ne Engelsiz Filmler...

‘Maddenin Halleri’ne Engelsiz Filmler Festivali’nden iki ödül

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nde Deniz Tortum’un yönetmenliğini üstlendiği “Maddenin Halleri” en iyi film ödülünü kazanırken, Tortum ise en iyi yönetmen ödülüne değer görüldü.

8. Engelsiz Filmler Festivali “Normali Ararken” temasıyla 12-18 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Salgın nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen festivalde toplam 46 film gösterildi. Festivalde dört kategoride dağıtılan ödüller de sahiplerini buldu.

İlkgösterimini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Altın Portakal’dan en iyi belgesel ödülünü kazanan Deniz Tortum imzalı “Maddenin Halleri” en iyi film ödülünü kazandı. Yönetmen Tortum ise en iyi yönetmen ödülüne değer görüldü.

Deniz Tortum’un doğduğu ve babasının yıllarca çalıştığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin günlük dünyasına, sağlık çalışanlarının ve hastane yaşamının doğasına bakış atan bir belgesel olan “Maddenin Halleri”, 23 Ekim’de de New York’ta düzenlenen Imagine Science Film Festivali’nde ABD’deki ilkgösterimini yapacak.

En iyi senaryo ödülü Emin Alper’e

Festivalde en iyi senaryo ödülü “Kız Kardeşler” filmiyle Emin Alper’e verildi. Kıvanç Sezer’in yönetmenliğini üstlendiği “Küçük Şeyler” ise Seyirci Özel Ödülü’ne değer görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Türkiye sinemasından en iyi 10 yerli sanat filmi

Sanat filmleri bir çok insan için sürükleyicilikten uzak, sıkıcı ve zaman...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

2014’ün en komik 20 fotoğrafı

Paylaşım sitelerine birbirinden komik fotoğraflar yağarken bunlar arasında en çok beğendiklerimizi...

17 çalışmasıyla Afganistan’ın tek kadın sokak sanatçısı Shamsia Hassani

Shamsia Hassani, Afganistan'da yıllardır süren savaşın ortasında kalmış yıkık dökük duvarları...

Tartışı-Yorum

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...