23.9 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
spot_img

Madem faiz artacaktı, $130 milyar rezervi niye yaktık?
[ad_1]

Ekonomi politikalarında rasyonaliteye dönüş işaretlerinin ardından Merkez Bankası yeni dönemin ilk toplantısında faizi 475 puan artırdı. Küresel piyasalarda oluşturulan beklentiyi karşılayan karar sonrası dolar 7.51 seviyesine kadar geriledi.

Hükümetin, piyasalara güven aşılamaktan uzak olan anlayıştan geri dönüleceğine ilişkin mesajları, Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıya yansıdı.

MB faizi 475 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltti. Açıklamada “Önümüzdeki dönemde sıkı parasal duruş sürdürülecek. Şeffaflık, hesap verilebilirlik ilkeleri uygulanacak” denildi. Beklentilerle örtüşen karar sonrası dolar kuru 7.51’e düştü. Euro 9 liranın altını gördü.

‘SADECE ZAMAN KAZANDIRDI, UÇAK HÂLÂ ARIZALI’

Atılan adımla ‘görünür faizle örtülü faizin aynı seviyeye getirildiğini’ kaydeden ekonomistler “Tek yararı sadeleştirme. Bu sadece zaman kazandırdı. Uçak arızalı, uzun süre uçamaz” ifadelerini kullandı.

Kuru tutabilmek için MB rezervlerinden yapılan 130 milyar dolarlık harcama ise karşılıksız kalmış oldu. Gelecek Partili İbrahim Turhan “Kötü yönetimle TL itibarsızlaştırılmasaydı beş yılda kişi başı 5 bin 875 dolar daha fazla gelirimiz olacaktı” dedi.

‘ŞİMDİLİK UÇURUMUN KENARINDAN DÖNDÜK’

Türkiye faiz artırımıyla uçurumun kenarından dönme hareketi yaptı.

MB 2-3 metrelik kar küredi, oradan geçip yolunu bulmak hükümete düşüyor.

Yol açıldı ama demokrasiyi, hukuku sağlamadan ekonomide bir yere gelmek mümkün değil.

Sadeleştirme de faiz artırımı kadar önemli. Eski defteri kapattığına dair bir ima bu.

Liyakatsizlerin yerine para politikasından anlayan bir ekibin gelmesi de gerekli.

MERKEZ’DEN 475 PUAN İLE FAİZDE ‘SIFIR’ ARTIŞ 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ilk toplantısında beklentileri karşılayarak sürpriz yapmadı. Politika faizini 475 baz puanlık artışla, yüzde 15’e ulaştırdı.

Günlük fonlama faizi artıştan önce 15 seviyesine ulaşmıştı. Merkez’in bu hamlesi piyasalara sıfır olarak yansıdı. Böylece sadeleşme mesajı da verildi. Kur yapılan sert artışa olumlu tepki verirken, 130 milyar dolarlık rezervin neden yakıldığı soruldu.

Ekonomideki yönetim değişikliği sonrasında ilk somut adım Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yaptığı ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde beklenildiği gibi sert artışa gitti. 10,25 olan politika faizi 475 baz puan artışla yüzde 15’e ulaştı.

Böylece 14,80’e ulaşan günlük fonlama faizi karşısında artış 0,20 puan olarak gerçekleşti. 475 baz puanın tabeladaki karşılığı da sıfır olarak gerçekleşti. Hem tabela hem de günlük fonlama faizi yüzde 15 seviyesinde buluştu. Bu sıfır artış bile piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandı.

 

 

Kaynak: karar.com

The post Madem faiz artacaktı, $130 milyar rezervi niye yaktık? appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler