15 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 9, 2021
spot_img

Madonna, boykot çağrılarına sağır: İsrail’deki Eurovision’da konser verecek
[ad_1]

Cumartesi Tel Aviv’de düzenlenecek Eurovision’da mini konser verecek olan ABD’li pop kraliçesi Madonna, İsrail’i boykot hareketi BDS’nin ve pek fazlaca Filistinlinin boykot çağrısına şu yanıtı verdi: “Birilerinin siyasal gündemine uysun diye müzik yapmayı da insan hakları ihlallerine karşı sesimi çıkarmayı asla bırakmam, dünyanın neresinde olursa olsun.”

İlk yarı finali bu gece yapılacak ve finali cumartesi düzenlenecek olan 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nın ev sahipliğini İsrail’in yapması siyasal tartışmaları bununla beraber getirdi.

İsrail’e Boykot, Yatırım Yapmama, Yaptırım Girişimi’nin (BDS) öncülüğünde İsrail’in Filistinlilere yönelik Apartheid politikaları sebebiyle Eurovision’un boykot edilmesi çağrıları yapılırken, yarışma içinde mini konser vermeyi kabul eden Madonna eleştirilerin hedefinde.

Londra Filistin Fiil Grubu üyeleri, toplumsal medya hesaplarından yayımladıkları bir kliple Madonna’ya davet yapmış oldu. ABD’li pop kraliçesinin “Papa Don’t Preach” şarkısının sözlerinin değiştirilerek kullanıldığı çağrıda, “Madonna sana bir tavsiye verelim, Madonna, Eurovision’a gitme, Madonna gitme, doğru sonucu ver, Apartheid’ı boykot etmelisin” denildi.

7 Nisan 2018’de Gazze sınırındaki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” eylemlerini takip etmiş olduğu sırada İsrail güçleri tarafınca öldürülen gazeteci Yasir Murteca’nın anası Hayriyye, hem e-posta olarak hem de toplumsal medya üstünden gönderilmiş olduğu mesajda şu şekilde seslendi:

“Sayın Madonna, şüphesiz ki, sen beni tanımıyorsun, sadece oğlum Yasir’i tanıyorsundur. Onun hakkında ne olursa olsun bir haber duymuşsundur. Kim bilir bu hikâyeye inanmamışsındır. Yasir’in vefatından daha doğrusu öldürülmesi üstünden 1 yıl geçmesine karşın ben bile hala inanamıyorum.

Oğlum kuş şeklinde hayalleriyle uzaklara uçmayı hayal eden bir foto muhabiriydi. İsrail’in Gazze halkına yönelik ihlallerini belgelemek için fotoğraf makinesini taşıyordu. 7 Nisan 2018’de Yasir de öteki gazeteciler şeklinde kaskı ve yeleğini giymiş, fotoğraf makinesini taşıyordu. İsrail, onun gazeteci bulunduğunu ve fotoğraf çekmek için orada bulunduğunu oldukça iyi biliyordu. Fakat acımasızca ona ateş ettiler. Kurşun bedenine girerek, kemiklerini parçaladı ve tüm hayallerini yarım bıraktı.

İsrail’e gitmeden ilkin oğlu öldürülen bir annenin yüreğindeki acıyı birazcık düşünmelisin. Sayın Madonna, sana niçin yazdığımı biliyor musun? Katillerin sahnesinde müzikle uğraşmaya karar verdiğin için yazdım. Barışın gerçek anlamını bilmeyen, yalnızca harp dilinden anlayan bir devlette sevgi ve sulh çağrıları hayata geçirmeye karar verdiğin için yazdım. Şarkıların, İsrail’in yaşamını çaldırmış olduğu oğlumu geri getirebilir mi?”

Eleştirilere cevap veren Madonna ise İsrail’in ev sahipliğindeki Eurovision’da sahne alma kararını “kimsenin siyasal gündemine baş eğmeyeceği, siyasal emellerine alet olmayacağı” söylemiyle savundu.

Reuters‘e izahat gönderen 60 yaşındaki pop kraliçesi, insan haklarının bir tüm olarak savunucusu bulunduğunu söyleyerek şu şekilde devam etti:

“Birilerinin siyasal gündemine uysun diye müzik yapmayı da insan hakları ihlallerine karşı sesimi çıkarmayı asla bırakmam, dünyanın neresinde olursa olsun. Bölgede masum insanoğlu her öldüğünde kalbimden bir parçanın koptuğunu belirtmek isterim. Bu zamanı çatışmadan yarar sağlayanların siyasal hedeflerine uyacak şekilde sertlik o denli sık kışkırtılıyor ki. Bu korkulu yıkım döngüsünden sav zamanda çıkıp kurtulacağımızı ve sulh için yeni bir yol yaratacağımızı umuyorum ve bunun için yakarış ediyorum.”

40 koro üyesi, 25 dansçının yanı sıra koreografi, sahne, ışık ve görsel şovdan görevli onlarca profesyonelin aralarında olduğu 135 kişilik bir grupla Tel Aviv’e gidecek olan ABD’li ikon popçu, haziran ayında piyasaya çıkacak “Madame X” albümünden 2 şarkı seslendirecek.

Yahudiliğin mistik bir formu olan Kabbala’nın müridi olan Madonna, dünya turu kapsamında 2009 ve 2012’de de İsrail’de konser vermişti. Bir şarkısının adını verdiği “Ray of Light” vakfı, dünya genelinde toplumsal hakkaniyet ve bayanların güçlendirilmesi kampanyaları yürütürken Filistinliler için de bir takım projeyi destekliyor.

Geçen yıl İsrailli müzisyen Netta Barzilai’nin birinci gelmiş olarak bu yıl ülkesine gelmesini sağlamış olduğu Eurovision’u, Başbakan Benyamin Netanyahu, Kudüs’te düzenlemeye kalktı, fakat boykot duvarına toslayınca Tel Aviv’e razı geldi.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler