Mağazasında silahla katliam yapılan Walmart, silah satmaya devam edecek

0


ABD’nin en büyük perakende silah satıcısı ünvanını taşıyan Walmart, Cumartesi günü Teksas’ın El Paso kentindeki mağazasında ırkçı silahlı saldırı gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, ‘silah satış politikası’nı değiştirmeyeceğini açıkladı.

Walmart’taki saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri. Fotoğraf: Reuters

Şirket sözcüsü Randy Hargrove, Reuters ve The Hill’e yaptığı açıklamada, ABD çapındaki mağazalarına, şirketin silah satış politikasının değiştiğine ilişkin herhangi bir bildirim göndermediklerini söyledi.

Mağazalarında silah satış reyonları da bulunan Walmart, 2015’de saldırı tüfeklerinin satışını durdurmuş, 2018’de de silah satış yaşını 18’den 21’e çıkarmıştı.

Saldırgan Crusius, mağazaya girerken. Fotoğraf: The Telegraph

El Paso’daki Walmart mağazasında, saldırı öncesi ırkçı manifesto yayınlayan saldırgan Patrick Crusius tarafından AK-47 (Kalaşnikof) tüfeğiyle yapılan saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, 26 kişi yaralanmıştı.

El Paso saldırısı ile aynı gün, Ohio eyaletinin Dayton kentinde de benzer bir saldırı yaşanmış, bu saldırıda da 10 kişi hayatını kaybetmiş, 16 kişi yaralanmıştı.

FBI dün bir açıklama yaparak, El Paso ve Dayton’daki saldırıların yeni ‘taklit’lerinin yapılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Yine Walmart, yine silahlı saldırı

ABD’nin Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentindeki Walmart mağazasında silah sesleri duyulduğu, bir kişinin yaralandığı, ancak polisin yaptığı araştırmada silahlı saldırgana rastlayamadığı bildirildi.

The Advocate’in haberine göre, hastaneye kaldırılan yaralının durumunun iyi olduğu bildirildi. Polisin, olay yerinde olduğu ve çevreyi kontrol altına aldığı da gelen haberler arasında.

Teksas’ta AVM’ye ‘ırkçı manifestolu’ saldırı: 20 ölü, 26 yaralı

ABD’de aynı günde ikinci silahlı saldırı: 10 ölü, 16 yaralı

ABD’de 215 günde 251 saldırı: Toplamda 531 ölü, 2 bin 56 yaralı

Trump, ırkçı saldırının faturasını medyaya kesti: ‘Yalan haberler neden oldu’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here