Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Maliyeti ağırlığından daha fazla altın!

Dünyadan, Teknoloji, Tüm Haberler 20 Kasım, 07:12'de eklendi

İnsanlık tarihinin en pahalı silahı olan F-35 savaş uçağının maliyeti, ağırlığınca altından daha yüksek. Savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan ileri teknoloji ürünü F-35, aynı zamanda tarihin en pahalı silahı.

 

ABD’de yayınlanan The Fiscal Times gazetesi, beşinci nesil bombardıman avcı uçaklarının ABD bütçesine maliyetini hesapladı. Gazete, “Hükümet, bu parayı başka amaçlar için kullansaydı daha iyi olurdu” sonucuna vardı.

Yapılan hesaplamaya göre her bir F-35’in üretim ve bakım maliyeti 670 milyon dolar olarak gerçekleşecek. Bu, F-35 ağırlığında altının fiyatından daha yüksek bir rakam. Ancak hükümet şimdilik sadece üretim maliyetini hesaplıyor. Buna rağmen yine de yüksek bir rakam telaffuz ediliyor. ABD Sayıştay’ı, ülkenin Hava Kuvvetleri için F-35 uçaklarının satın alımı programına devam edilmesi durumunda, 459 adet uçak için şu anda planlanan 83,4 milyar dolardan daha fazla bir miktarın gerekeceğini açıklamıştı. Öte yandan söz konusu rakam temel olarak alınsa bir uçağın resmi maliyeti 180 milyon dolar olacak. F-35’i üreten Lockheed Martin şirketi, bir uçağın fiyatını 85 milyon dolara kadar düşürmeye hazır olduğunu açıkladı. Ancak sipariş sayısının artması şartıyla.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.