Maltepe’de Oy Sayımı Geceyarısı Bitti! Bugün İmamoğlu Mazbata Alacak mı?

0


Maltepe’de tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişik oy pusulalarının sayımı tamamlandı.
Alınan bilgiye bakılırsa, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 1089 sandığın sayımı saat 00.22 sularında sonlanmış oldu.

gece yarısı biten sayımdan saonra muhalfete yakın vatandaşlar halay çekerek kutlama yaptılar ve luk gösterilerinde bulundular.

Birleştirme tutanaklarının öğleden ilkin imzalanmasının planlandığı açıklandı.

İstanbul seçim neticeleri için AKP’nin itirazlarıyla yeniden sayılan sandıklar da tamamlandı ve dün saat 09:20 itibarıyla süregelen Maltepe’deki oy sayımı, 00:20’de bitti. CHP’liler şimdi artık Ekrem İmamoğlu’nun kim bilir bugün mazbatasının verilmesini bekliyor. CHP’nin İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin kendi açılarından durumu attığı şu tweet ile özetledi:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Yarın da mazbatayı alacağız. Ortada alın teriyle kazanılmış bir seçim var” dedi.

YSK, Pazartesi günü Maltepe İlçe Seçim Kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırmıştı.
Bu kararın peşinden Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplam 1.089 sandığın bulunmuş olduğu oy sayım işlemi 00:20’de bitti. Bugünkü sayım işlemi saat 09.20’de başlamıştı.

Maltepe’de düzgüsel sandıkların sayımı bittikten sonrasında, 40 sandık doğrusu geçersiz oyların sayıldığı itirazla hepsinin tekrardan sayılmasına karar verilen sandıklar da sayıldı.

Son duruma bakılırsa CHP talibi Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın ortalama 14 bin oy önünde içeriyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Sayım işleminin sona ermesiyle beraber ıslak imzalı oy tutanaklarının birleştirme süreci başlamış olacak.
Sabah tekrardan toplanacak olan Maltepe İlçe Seçim Kurulu ıslak imzalı oy tutanakları birleştirecek, kurullar imzalarını atacak. Sonuçlar İl Seçim Kurulu’na teslim edilecek.

Sonuçlar YSK’nın veri tabanına işlenecek ve YSK’nın sonucu beklenecek.

AK PARTİ “OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ”DA BULUNMUŞTU

Dün AK Parti cephesşnde de mühim bir gelişme yaşanmış; parti yetkilileri YSK’ya İstanbul seçiminin iptal edilmesi yönünde “muhteşem itiraz”da bulunmuşlardı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili muhteşem itiraz dilekçesini YSK’ya vermesinin peşinden izahat yapmış Yavuz, “Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların yalnız yüzde 10’u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900’lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı yada bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı” demişti.

AK Parti, YSK, ititraz dilekçesini karara bağlamadan İmamoğlu’na tutanak verilmesini istemiyor. Buna karşılık muhalefete yakın kimi hukukçular; yasaya bakılırsa, muhteşem itirazın sadece tutanak verildikten sonrasında yapılabileceğini söyleyerek mazbatanın derhal verilmesini talep ediyor. Her ne kadar yukarıdaki  iddia ile çelişse de muhteşem itiraz süresinin geçtiğini o nedenle kabul görmeyeceği iddiası da karşıcılık cenahından gelen bir başka iddia.

Sonuçta tüm bu iddia ve karşı iddialara bugün (çarşamba) toplanacak olan YSK’nın bir yanıt vermesi umut ediliyor. Eğer AKP’nin muhteşem itirazı reddedilirse, Büyükçekmece’deki iddia ve soruşturmalara rağmen İmamoğlu’nun mazbatasını alma mevzusunda pek engel kalmamış olacakCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here