10 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Mardin’de JİTEM üyelerine dava!

İHD Mardin Şubesi, 1990’lı yıllarda yaşanan kayıplar, köy boşaltmalar ve cinayetlerden dolayı Mardin’de görev yapan JİTEM üyelerine dava açtı. Dava 28 Kasım 2014’te Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi yaptığı yazılı açıklamada, 1990 yıllarında yaşanan zorla kayıplara, köy boşaltmalara ve cinayetlere ilişkin Mardin ilçelerinde görev yapan JİTEM üyelerine ilişkin dava açtıklarını kaydetti.

JİTEM tarafından gerçekleştirilen katliamların bir devlet politikası, siyasi bir karar ile uygulamaya konulduğu, devletin bilgisi dahilinde organizeli bir şekilde yapıldığına dikkat çekilen açıklamada “Mardin İHD olarak JİTEM tarafından gerçekleştirilen cinayetlerin ortaya çıkması için büyük bir çaba gösterdik” dendi.

Mahkeme önüne çıkan JİTEM üyelerinin beraat ettiklerine dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi: “Kızıltepe ilçesinde yargısız infaz, zorla kaybettirilme, köy yakma ve boşaltma suçlarını işleyen JİTEM adlı örgüt hakkında Kızıltepe Cumhuriyet başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmış. Hazırlanan iddianame Mardin 2.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. İddianame kapsamında JİTEM tarafından işlenilen ve tespit edilen 22’si cinayet olmak üzere, köy yakmalar, işkence ve kötü muamele suçlarına ilişkin gerçekler ortaya çıkarılmıştır. Davanın maktulleri; Şeyhmus Kaban, Yusuf Çakar, Abdurahman Öztürk, Mehmet Ali Yiğit, Abdulbaki Yiğit, Necat Yalçınkaya, Mehmet Emin Abak, A.Vahap Ateş, Mahmut Abak, Yusuf Tunç, A.Vahap Yiğit, Tacettin Yiğit, Zübeyir Birlik, A.Baki Birlik, Kemal Birlik, Zeki Alabalık, Menduh Demir, Nurettin Yalçınkaya, Hıdır Öztürk’tür.”

Devletin kurmuş olduğu cinayet aygıtı JİTEM mensuplarının yanı sıra dönemin siyasetçilerinin de yargılanması ve davaya dahil edilmesinin temel talepleri olduğunu belirten İHD Mardin Şubesi, davanın ilk duruşmasının 28 Kasım 2014 tarihinde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini de kaydetti.

(Özgür-Gündem)


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler