MEB’in yeni takvimi soru işaretleri oluşturdu: Sorunları gidermiyor

0


MEB, milyonlarca öğrencinin ve bir milyona yakın öğretmenin merakla beklediği yeni öğretim yılı takvimini deklare etti. Yeni takvimde yaz tatili 11 haftaya düşürülerek nisan ve kasım aylarına beşer gün ara dinlence eklendi. Takvimin eğitimde verimliliğin artırılması amacıyla düzenlendiğini söyleyen Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Dinlence ve okul zamanlarını dengeli hale getirdik” diye konuştu.

Türkiye’nin 13 haftalık yaz tatili süresi ile dünyanın en uzun süre yaz tatili meydana getiren ülkesi olduğu belirten Bakan Selçuk’un açıklamış olduğu yeni modele bakılırsa, eğitimde yaz tatili 19 Haziran’da başlayıp 9 Eylül’de sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim senesinde, “Öğretime ara vererek öğrenmeyi kolaylaştırmak” sebebi öne sürülerek meydana getirilen değişim çerçevesinde 18-22 Kasım ve 6-10 Nisan tarihleri içinde iki ara dinlence yapılacak.

YAZ TATİLİ 11 HAFTA

Eğitimde yeni yıl, 9 Eylül’de başlamış olacak. Öğrenciler, 49.5 günün arkasından 18-22 Kasım tarihleri içinde beş gün ara verecek. 25 Kasım’da çalacak ders zilinin arkasından 39 gün kesintisiz eğitim uygulanacak. On gün olarak planlanan sömestr tatili ise 20 Ocak’ta başlayıp 31 Ocak’ta sona erecek.

Eğitimin ikinci yarıyılı 20-31 Ocak tarihleri içinde meydana getirilen tatilin arkasından 3 Şubat’ta başlamış olacak. Sömestr tatili sonrasında 45 gün açık duracak okullar 6 Nisan’da beş günlük araya girecek. 13 Nisan’da sona erecek aranın arkasından dersler 47 gün sürecek. Öğrencilerin yaz tatili, 19 Haziran’da başlayıp 11 hafta süresince devam edecek.

ÖĞRETMENE EK GÖREV

MEB programında öğretmenlerin dinlence takvimi değişmeyecek. Bakanlıktan yeni modele yönelik meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, öğretmen ve okullar beşer günlük ara tatillerde kurumsal işleyişe yönelik iyileştirme emekleri planlayacak. Ara tatillerde öğrenciler ve öğretmenler için çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Modelin ilk haline bakılırsa veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim emekleri, kişisel ve toplumsal gelişim emekleri ara tatillerde yapılabilecek. Beş günlük tatiller, okulların fiziki yenilenmeleri amacıyla yapılacak emek harcamalar için de fırsat olarak değerlendirilecek.

***

“Eğitimciler karar süreçlerinde yok”

Eğitim Sen’in, öğretim takvimiyle ilgili 2017 senesinde MEB’in açıkladığına benzer bir rapor hazırladığını anımsatan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, iki model arasındaki benzerliğe dikkati çekti. Aydoğan, buna rağmen eğitim emekçilerinin eğitimdeki karar süreçlerine dahil edilmediğini beyan etti. Ders içeriklerinin ve saatlerinin değiştirilmesine ilişkin planlamaya ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili çalışmalara da öğretmenlerin dahil edilmediğini belirten Aydoğan, “Eğitimde atılacak her adım, tüm unsurlarını dahil eden bir süreç planlaması ile işletilmelidir” ifadesini kullandı.

‘ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMA…’

Ara tatillerin öğrenciler açısından nefes alma süreci olarak düşünülebileceğini özetleyen Aydoğan, eğitimin temel sorunlarının ise aynen devam ettiğini altını çizdi. Aydoğan “Sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalıştırılan öğretmenler, bütçe yetersizliği, iş birlikleri ile kamusal ve bilimsel eğitimin ortadan kaldırılması şeklinde en köklü sorunlara dair adım atılmadığı sürece yapılanların bir karşılığı yoktur. Eğitim, şapkadan tavşan çıkarma meselesi değildir” şeklinde konuştu.

***

“SORUNLAR ORTADA DURUYOR”

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da eğitimin ana sorunlarının halen ortada bulunduğunu söylemiş oldu. Yıldırım, Bakan Selçuk’un göreve ulaştığında vaat ettiklerine yönelik hiçbir adım atmamasından şikâyet ederek “Eğitim bilimsellikten ve çağdaşlıktan bu kadar uzaktayken tatilleri araya almak, yaz tatillerini kısaltmak içi boş bir uygulamadır” dedi. Yönetici atamalarındaki liyakatsiz uygulamaları, ikili eğitimin sürdürülmesini ve imam hatiplerin sayısının artırılmasını eğitimde devam eden problemler içinde sıralayan Yıldırım, “Öğretmenlerin sorunları ortada duruyor. Öğretmenlerin ara tatillerde öz denetim yapacağı söyleniyor. Bunun hiçbir altyapısı yok” yorumunu yapmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here