Merkez Bankası: Özel sektör bir yıl içerisinde 60 milyar dolar borç ödeyecek

0


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hususi sektörün yurt dışından sağlamış olduğu kredi borcuna ilişkin açıklamasında hususi sektörün bir yıl içinde 60 milyar dolar dış borç ödemesi yapacağı açıklandı.

Açıklamada sektör dağılımı incelendiğinde uzun vadeli toplam kredi borcunun mart sonu itibarıyla 210,2 milyar ABD doları olduğu, bu meblağın % 48,9’unun finansal kuruluşlar ve % 51,1’ininse finansal olmayan kuruluşlar tarafınca ödeneceği kaydedildi. Mart sonu itibarıyla, hususi sektörün yurtdışından sağlamış olduğu kredi borcu gelişimleri incelendiğinde, 2018 yıl sonuna bakılırsa uzun vadeli kredi borcunun 127 milyon ABD doları artarak 210,2 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3,3 milyar ABD doları azalarak 12,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmekte.

Aynı dönemdeki kısa vadeli borç yükünün ise 12,1 milyar ABD doları olduğu ifade edilirken, bu kredilerin % 70,8’inin finansal kuruluşlara, % 29,2’sinin ise finansal olmayan kuruluşlara ilişik olduğu açıklandı.

Bundan önceki yıl sonuna bakılırsa, bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,9 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 2,3 milyar ABD doları artışla 30,9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği açıklandı.

Hususi alacaklı borcu: 142,8 milyar dolar

Alacaklıya bakılırsa dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, mart sonu itibarıyla tahvil hariç hususi alacaklılara olan borç, bundan önceki yıl sonuna bakılırsa 3,4 milyar ABD doları azalarak 142,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 210,2 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun % 60,9’unun ABD doları, % 33,7’sinin Euro, % 4,1’inin Türk lirası ve % 1,3’ünün ise öteki döviz cinslerinden oluştuğu ve 12,1 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %43,2’sinin ABD doları, %35,5’inin Euro, %20,9’unun Türk lirası ve % 0,4’ünün öteki döviz cinslerinden oluştuğu aktarıldı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here