Merkez’in sorunu: İletişim ve kredibilite problemi var

0


Dün gerçekleşen enflasyon raporu sunumu son devrin kim bilir en oldukça beklenen sunumu idi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarında en oldukça beklenen bölüm ise rezervlere dair yapılması beklenen açıklamalardı.

Sadece pek oldukça uzman Çetinkaya’nın sunumunda verdiği yanıtların tatminkar olmadığı yönünde birleştiler.

BBC Türkçe’nin yer verdiği uzman yorumlarında Prof. Dr. Burak Arzova ve Ekonomist Vedat Özdan’ın görüşleri yer ediniyor.

Sunum niçin doyurucu değildi?

“Marmara Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova’ya gore meydana gelen sunum ve verilen cevaplar doyurucu değil.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Arzova, bunun sebeplerini şu şekilde sıralıyor:

Enflasyon hedefinin daha yükseğe çekilmesi gerekirdi. Bölgesel ve siyasal risklere değinilmedi. Merkez Bankası’nın rezervleriyle ilgili tatminkar bir izahat yapılmadı.

TCMB’nin iletişimini başarısız bulduğunu belirten Arzova, en oldukça Merkez Bankası’nın niçin son faiz sonucunda ek sıkılaştırma ifadesini kaldırdığının ve net döviz rezervleriyle ilgili açıklamanın merak edildiğini, sadece bu ikisine de bir cevap alamadığını söylüyor:

“Toplantının içinde ek sıkılaştırmanın devam edileceği söylendi. O vakit karar metninde niçin bu kaldırıldı? Durup dururken her insanın bunu konuşmasına niçin sebebiyet verdi?

“En önemlisi de rezervlerle ilgili niçin tepki vermek mevzusunda bu kadar geciktiği mevzusunda bir izahat getirmedi. Niçin bugünü bekledi? Niçin derhal anında cevap vermedi? Günün en mühim mevzusu buydu.”

İLGİLİ HABERGüncellendi: Dolar Yükseliyor! Piyasa TCMB Başkanı'nın Konuşmasından Niye İkna Olmadı?Güncellendi: Dolar Yükseliyor! Piyasa TCMB Başkanı’nın Konuşmasından Niye İkna Olmadı?

Brüt rezervlere ehemmiyet verilmesi gerek

Ekonomist Arzova ise brüt rezervlere ehemmiyet verilmesi gerektiğine karşı çıkıyor:

“Brüt rezervin içinde senin kullanamayacağın paralar var, bankaların sana yatırmış oldukları bir ödünç para. Mevzu rezervlerin azalması değil, TCMB’nin bilançosunda meydana gelen fark, bu paranın nerede olduğu mevzusuydu. Bu mevzuya izahat getirilemedi.”

Ekonomist Vedat Özdan da rezervler mevzusunda Çetinkaya’nın yapmış olduğu açıklamanın aydınlatıcı olmadığını söylüyor.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Özdan, rezervlerle meydana getirilen açıklamanın tam tersine şüpheleri artırdığını aktarıyor:

“Sıkıştığınız vakit net biriki bile kimi zaman kafi olmaz. Net rezervlerin bir kısmı da o şekilde bağlanmıştır ki derhal nakde çeviremezsiniz.

“Sözgelişi Basel’de (İsviçre) TCMB’nin 17-19 ton altını var. Bunu biriki olarak kullanabilir misiniz? 2-3 günlük bir atakta elinde ne kadar cephane var, ona bakılır.”

İLGİLİ HABERBu Bu “biriki” mevzusu bu şekilde kapanmaz!

İletişim ve kredibilite problemi var

Ekonomist Özdan, TCMB’nin kontakt ve kredibilite problemi bulunduğunu söylüyor.

Özdan’a gore TCMB hedeflenen enflasyon oranına yaklaşamadığı benzer biçimde hedeflenen enflasyon da gerçekçi bulunmuyor.

TCMB’nin bir tahmin ve siyaset analizi sistemi olması icap ettiğini söyleyen Özdan’a gore hangi modelin ve verilerin kullanıldığının bilinmemesi problem yaratıyor:

“İletişim açısından bizim Para Politikası Kurulu toplantı tutanakları da oldukça zayıf. Alınan faiz kararının gerekçesinin neye dayandığını açık seçik bir halde görmemiz lazım, modeli, varsayımları, alternatif senaryoları görmemiz lazım.

“Piyasanın beklediği enflasyon ve Merkez Bankası’nın beklediği ve tahmin etmiş olduğu enflasyon içinde fark var. Bu fark yüzünden enflasyon beklentilerini çıpalayamıyoruz, bu şekilde olunca da kur yükseliyor.”

Ekonomistlere gore TCMB’nin kontakt problemi güvenilirliğinin sarsılmasına niçin oluyor.

İLGİLİ HABERBloomberg: ‘Merkez’ kafaları karıştırdı, yabancı yatırımcı net cevap alamadıBloomberg: ‘Merkez’ kafaları karıştırdı, yabancı yatırımcı net yanıt alamadı

Uzmanlara gore TCMB ne yapmalı?

Peki TCMB’nin bu problemininin üstesinden gelmesi için ne yapması gerekir?

Ekonomist Özdan, Türkiye Cumhuriyeti Gömü ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün kullandığı model, yapmış olduğu varsayımlar ve kullandığı veri setinin ekonomistlerle saydam bir halde paylaşılması icap ettiğini söylüyor.

Ekonomist Burak Arzova ise küresel ekonomiye entegre olması için TCMB’nin yabancı analist istihdam etmesi icap ettiğini belirtiyor.

Ek olarak Arzova’ya gore Amerikan Merkez Bankası Fed’de olduğu benzer biçimde TCMB Başkanı ve Başkan Yardımcılarının medya ile kontakt halinde olması lüzumlu:

“Bir tek başkan değil başkan yardımcılarının da piyasaları yönlendirebilecek mühim toplantılara iştirak etmesi lazım. Merkez Bankası’nın Financial Times gazetesi benzer biçimde dışarıdan gelen tüm bu söylemlere karşı anında tepki göstererek tepki vermesi lazım. Vakaları geriden takip etmemesi gerekiyor.” ”

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here