Miçotakis ile görüşen Kıbrıslı Türkler: Çözüm için adım atacak

0


Kıbrıs Cumhuriyeti’ne resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bir grup Kıbrıslı Türkle bir araya geldi. Güney Kıbrıs’taki Hilton Otel’de yapılan toplantıya ‘Birleşik Kıbrıs – İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’ adına katılan Kıbrıslı Türkler, Yunanistan Başbakanı’ndan çözüm yönünde irade göstermesini istedi.

Fotoğraf: DHA

Toplantıda, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da hazır bulundu. Görüşme ile ilgili yapılan basın açıklamasında, toplumlararası görüşmelerdeki çıkmaz ve statükonun devamından doğan tehlikelere dikkat çekildi. Bölünmüşlüğün giderek iki devletli çözüm eğilimine neden olduğu kaydedilen açıklamada, “Masaya yeni fikirler koyma girişimi, süreci uzun bir vadeye sürükleyerek tümüyle bitirmeyi hedeflemektedir” denildi.

Görüşmeye katılan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, DHA’ya, “Çok olumlu bir görüşme geçti. Kıbrıs’ta bir çözüm konusundaki irademizi ortaya koyduk. Miçotakis de bu yönde adımlar atacağı mesajını verdi” dedi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanlığı’ndan Güven Bengihan da, “Bizler, çözüm konusunda hem Mustafa Akıncı’ya, hem de Nikos Anastasiadis’e baskı yapılması yönünde görüşümüzü ortaya koyduk. Federasyon temelinde bir çözümün ihtiyacından bahsettik” dedi. Bengihan, Yunanistan Başbakanı’nın, “Kıbrıs’ta garantörlere ihtiyaç yok” yönündeki açıklamalarını da gerçekçi bulmadıklarını söyledi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here