20.9 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 6, 2021
spot_img

Miller Tabak: Dolar düşerse Gelişen Piyasalar rekor kırabilir
[ad_1]

Kaynak: Keris Lahiff, cnbc.com

Gelişmekte olan piyasalar bu yıl içinde beklenilmedik bir yükseliş gösterdi, öyle ki Mart ayının en düşük seviyesinden bu yana  göklere tırmanan S&P 500’e ayak uydurmayı başardı.

Bu yıl 23 Mart’ta yaşanan en düşük seviyeden itibaren gelişen piyasalar EFT (EEM) ve S&P 500 yüzde 63 oranda toparlanma gösterdi.

Miller Tabak baş pazar stratejisti Matt Maley’e göre, gelişen piyasaların kaderi dolar endeksinin performansına göre şekillenecek. Maley, pazartesi günü CNBC’nin “Trading Nations” isimli programına verdiği demeçte “DXY dolar endeksi bir süredir satılsa bile 92 dolar değerine 4-5 kez yükseliş gösterdi. Dolarda 92 dolar seviyesinin altında bir kırılma yaşanırsa, son sekiz aydır gelişmekte olan piyasaların beklentilerin ötesindeki performansı daha da artacaktır. Eğer dolarda düşüşü devam ederse, gelişen piyasaların 2018’deki yükselişi ve hatta 2007’deki rekor seviyeleri görmesi mümkündür” diye belirtti.

DXY endeksi Pazartesi kapanışında 92,52 dolardan işlem gördü. Zayıf dolar, gelişen piyasaların kazancı için önemli bir yer teşkil ediyor. Dolar düştükçe yabancı para cinsinden varlıkların değeri ABD yatırımcıları için yükseliş gösteriyor. Aynı zamanda dolardaki düşüş, dolar borcu olan gelişen piyasa ekonomilerine de katkı sağlıyor.

Gradients Investments başkanı Michael Binger ise, pandemi koşullarının gelişen piyasalardaki bu yükselişin önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyor. Binger, Trading Nations programında, “Dünya ekonomisi pandemi yüzünden hala kırılgan bir dönemden geçiyor. Bu nedenle, gelişmekte olan piyasalara yatırım için balıklama atlamak mantıklı olmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Binger’e göre Çin, gelişmekte olan piyasalara nazaran daha güven veren bir duruş sergilemekte. Binger, “Çin’in ekonomik momentumu ve GSYH’i hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl güçlü bir şekilde artmaya devam edecek gibi duruyor, bu nedenle yatırım için dikkate alınmaya değer” diye konuştu.

S&P 500’in yüzde 11’lik rallisi ile karşılaştırıldığında, Alibaba gibi hisse senetlerini bünyesinde bulunduran Çin ETF’leri, bu yıl içinde yüzde 8 oranında değer kazandı.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

Aşıya rağmen küresel ekonomilerde W şekli kaçınılmaz

Bloomberg: Gelişmekte Olan Piyasalarda Virüs Aşı’ya karşı

 

Reuters Anketi: AB resesyona giriyor

 

Salgından Mali Krize Giden Yoldayız[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,187BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler