Milli Mücadele tarihi ‘İstiklal’ sergisinde

0


Türkiye İş Bankası Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde milletle el ele verilen Ulusal Savaşım’nin 100. senesinde “İstiklal” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide bine yakın belge, fotoğraf, film ve obje içeriyor. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü, tabanca dostlarını, Ulusal Savaşım’nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını bir kez daha saygı ve minnetle anmak suretiyle hazırlanan sergi; “On Senelik Harp”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Tertipli Ordu ve Sathı Savunma”, “Hukuk ve Saldırı”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak suretiyle altı bölümde informasyon ve belgeleri ziyaretçilere aktarıyor.


Serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstlendi. Danışmanlığını ise Prof. Dr. Haluk Oral yapmış oldu.

EN KAPSAMLI SERGİLERDEN BİRİSİ

Sergide; harbe dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, cenk esnasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar ile cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler görülebiliyor. Sergideki projeksiyonlarda Ulusal Savaşım dönemine ilişkin fazlaca sayıda zamanı görüntü izlenebiliyor. Ziyaretçiler; etkileşimli ekranlar yardımıyla sergide yer edinen şahıs, belge ve objelere dair detaylı bilgilere ulaşabiliyor.


O dönemde yayımlanmış Minber, Tasviri Efkar, Memleket, Ati, İkdam şeklinde gazetelere yansıyan başlıkları, muharebeler esnasında Ulusal Savaşım’yi özetleyen propaganda afişlerini, dünya basınıyla meydana getirilen mülakatları da sergide görmek mümkün.


Birçok ulusal ve internasyonal arşiv ve koleksiyondan derlenen bine yakın belge, fotoğraf, film, harita ve objeden oluşan İstiklal sergisi, Ulusal Savaşım’ye dair şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olma özelliği taşıyor.


Ziyaretçilere kapılarını 26 Mart’ta açan İstiklal sergisi, yıl sonuna kadar Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında gezilebilecek. Girişi parasız olan müze, Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00 – 18.00 saatleri arası ziyarete açık bulunuyor.

İstiklal sergisi, gelecek ay Ankara’da da açılacak. Serginin hangi gün açılacağı daha açıklanmadı.

Son güncelleme: 11:3516.04.2019CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here