Morgan Stanley’den dünya ekonomisine dair ürkütücü resesyon senaryosu

0


ABD ve Çin arasındaki tecim müzakerelerin hala bir sonuca varılamadı. Dahası ABD Çin ürünlerine dair ek vergileri uygulamaya aldı, buna karşılık Çin de boş durmadı ve yeni vergileri yürürlüğe koyacağını deklare etti.

Şu demek oluyor ki tam görüşmeler iyiye gidiyor derken ve ortam sakinleşmişken tekrardan iki ülke içinde tansiyonun arttığı görülüyor. Doğal ki bu durum bir tek ABD ve Çin’i değil tüm dünya ekonomisini ilgilendiriyor.

Morgan Stanley dünyanın en büyük iki ekonomisi içinde yaşanmış olan böylesi bir gerginliğin zirve yapması ve görüşmelerin tamamen çökmesi halinde küresel ekonominin resesyona doğru sürüklenebileceği ve Fed’in bir yıl içinde faiz oranlarını tekrardan sıfır seviyesine geri çekebileceği tahmininde bulunuyor.

Kurum hafta başlangıcında yayınladığı raporunda mevcut durumda içinde bulunulan geçici bir gerginlik sürecinin büyük bir zarar vermediğini sadece anlaşmalarda kalıcı bir çöküşün piyasalara oldukca daha ciddi bir acı vereceğini belirtiyor.

Morgan Stanley, eğer tecim müzakerelerinde uzlaşma sağlanamazsa, bir antak kalma olmayacağı mevzusunda hem düşünce olunursa ve ABD kalan 300 milyar dolarlık Çin ürününe de %25 vergi uygulamaya başlarsa, global ekonominin resesyona doğru gittiğinin görülebileceğini dile getiriyor.

Raporun devamında bu şekilde bir senaryo karşısında Fed’in 2020 baharına kadar faizleri tekrardan sıfır seviyelerine geri çekebileceği belirtiliyor.

Çin’in ise ekonomisini desteklemek için mali teşvikleri GSYH’sinin %3.5’u seviyesine kadar arttırabileceği ve kredi büyümesi hedefini de senelik %14-15 seviyesine çıkarabileceği söyleniyor.

Sadece reaktif bir siyaset tepkisi olsa da bu politikaların uygulanmaya başlanması ile tesirinin görülmesi arasındaki geçecek vakit düşünülürse finansal koşulların sıkılaşması ve tam anlamıyla bir resesyon görülmesinden kaçılamayabileceği dile getiriliyor. Global resesyonu da büyümenin senelik olarak %2.5 sınırının altına düşmesi olarak tanımlıyor.

Başka bir senaryoda ise 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan %25’lik vergilendirmenin 3-4 ay yürürlükte kalması halinde global büyümenin 50 baz puan civarında yavaşlayarak %2.7 seviyesine gerileyebileceğine dikkat çekiliyor.

Baz senaryolarına gore kurum bu gerginliğin geçici bulunduğunu sadece tecim müzakerelerinin iyi mi bir yöne evirileceğine dair belirsizliğin oldukça yüksek bulunduğunu kabul ettiklerini raporluyor.

 

 

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here