Mozaiklerin üstüne basılarak tanıtılmasına tepki yağıyor!

0

Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nde süren kazılarında çıkarılan yeni mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Yalnız bu konuyu gündemde tutan tanıtım değil mozaiklere ayakkabılarla basılması.

 

Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantı ile Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Ancak, tanıtım sırasında dikkat çekici bir ayrıntı vardı. Tarihi mozaikler tanıtılırken üstlerine basılması tartışmalara neden oldu.

Bir çok kesimden tepki gelince Zeugma Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün bazı basınyayın organlarında yer alan 1 Kasım Cumartesi günü Zeugma Antik Kenti’ndeki Mousalar Kazı Evi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında mozaiklere zarar verildiği iddiası üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Zeugma Antik Kenti’nde 2014 yılında Mousalar Evi’nde bulunan mozaiklerin hepsi ana kaya üzerine yapılmış, yaklaşık 20 santime varan, statumen (taşblokaj), rudus (taşlı opus-caementicium, kalınharçblokaj), nucleus (inceharç) vetesselatum olarak adlandırılan mozaik taşlarının (tessera) gömüldüğü ince harçla yapılmış oldukça sağlam blokajlara sahiptir. Herhangi bir boşluğu bulunmayan bu sağlam blokajlı zemin mozaikleri üzerinde kısa zaman dilimleri içinde yürünmesi mozaikler için herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Mozaikler üzerinde figürlü alanlar dışında lansman sırasında yürünen alanlar kazı restoratör ve konservatörlerinin önceden belirlediği geometrik desenli mozaik çerçeveleridir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Açıklamaya rağmen tepkilerin devam ettiği bildirildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here