Mozambik’te Kenneth Siklonu: Yaraları sarmak için daha fazla paraya ihtiyaç var

0


Mozambik geçen hafta ülkeyi tesiri altına alan Kenneth Siklonu’nun yaralarını sarmaya çalışıyor. 38 kişinin öldüğü ülkedeki durumun oldukca vahim bulunduğunu vurgulayan yardım kuruluşu çalışanları ölü sayısının artmasından kaygı ediyor.

En ağır darbeyi alan kentlerden biri alan Pemba’nın bir köyünden yansıyan kare çaresizliğin boyutunu gözler önüne seriyor. Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler, Mozambik’in besin, su gereksinimleri ve altyapı onarımı için 13 milyon dolarlık (ortalama 77.5 milyon lira) fon ayırdı. Sadece, evlatları korumak için çalışan Save the Children adlı kurum, arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü ülke için oldukca daha çok para icap ettiğini duyurdu.

Hızı saatte 220 kilometreyi kabul eden rüzgar ve şiddetli yağış sebebiyle onlarca köyün sular altında kalmış olduğu, 35 bin evin yıkıldığı belirtilen açıklamada yolların kapanması sebebiyle bazı bölgelere yardım ulaştırmakta güçlük çekilmiş olduğu vurgulandı. Save The Children, acilen fon ayrılmaz ve yardımlar ulaştırılmazsa tablonun oldukca kötüye gideceğine, oldukca sayıda bölgede yüzbinlerce kişinin tehdit altında olduğuna dikkat çekildi.

Geçen ay Mozambik, Malavi ve Zimbabve’yi etkisine alan Idai Siklonu sebebiyle 900’ü aşkın şahıs yaşamını kaybetmişti.

Mozambik’i, Idai Siklonu’nun tesiri geçmeden Kenneth Siklonu vurdu

Kasırganın vurmuş olduğu Mozambik kolera tehdidiyle karşı karşıya

Kasırga Idai: Saatte 177 kilometre hızla esti, bini aşkın can aldıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here