Ana SayfaHaberlerEkonomi“Muafiyet” konusu petrolü 6...

“Muafiyet” konusu petrolü 6 ayın zirvesine taşıdı

[ad_1]

İran’dan petrol ithalatı için aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye Kasım 2018’de verilen ve süresi 2 Mayıs’ta sona erecek muafiyetin uzatılmayacağı iddia edildi.

ABD daha ilkin 180 gün için; Çin, Cenup Kore, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayvan, Yunanistan ve Türkiye’ye muafiyet tanımıştı. Fakat son endişeler bu muafiyetlerin devam etmeyeceği yönünde.

İLGİLİ HABERBeklemedeyiz; ABD Türkiye'yi üzecek bir karar alabilirBeklemedeyiz; ABD Türkiye’yi üzecek bir karar alabilir

Bu haberlerin peşinden Brent petrolünün varil fiyatı küresel arzın gerileyeceği endişesiyle Asya piyasalarındaki işlemlerde yüzde 3.2 kıymet kazanarak 74.3 dolara kadar terfi etti. Böylelikle Kasım.2018’den bu yana en yüksek seviyeleri görmüş oldu.

İntegral Yatırım “İran petrolüne yönelik gelişmeler petrol tutarları üstünde etkili olmaya devam edebilir.” derken “WTI daha ilkin seyrettiğimiz 64.80$ direnç seviyesi üstüne çıktı. Petrol fiyatı aylık grafikte 22 birimlik ortalamanın da üstünde hareket etmeye başladı. WTI 64.80$ üstünde yerleşik seyirlerin devam etmesi halinde petrol fiyatı 68$ seviyesine doğru yükselme eğiliminde olabilir. Genel olarak petrol için strateji, geri çekilmelerde uzun pozisyon durulması yönünde olabilir. Petrol teknik göstergelerin kuvvetli olduğu bir fotoğraf veriyor.” yorumunda bulunmuş oldu.

Petrol tutarları bu yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya’nın da bulunmuş olduğu ortaklarının piyasadaki arz bolluğunu gidermek için üretimi kısma taahhütlerini sürdürmeleri ile beraber ortalama yüzde 40 terfi etti.

ABD’nin İran ve Venezuela’ya yönelik yaptırımları ve bunun yanında Libya’daki beklenmedik üretim kayıpları da arzın daha çok sıkışmasına niçin oldu. ABD’de üretim artışının yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretler ve Nijerya’da mühim bir boru hattındaki aksaklık da yukarı yönlü beklentileri güçlendiriyor.

Bloomberg2de görüşlerine yer verilen Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, “Fiyatlar, küresel arzın ABD’nin İran petrolüne yönelik muafiyeti kaldıracağının söylenmesi ile beraber süratli bir halde daralacak,” dedi ve “Bu da ABD’li petrol arama şirketlerinin faaliyetlerini artırmalarına niçin olabilir” şeklide görüş bildirdi.

 

The post “Muafiyet” mevzusu petrolü 6 ayın zirvesine taşıdı appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

Alkol Oranı En Yüksek 10 İçki

10. OLMECA TEKİLASon sırada %38 alkol oranıyla Olmeca Tekila yer...

Daha önce hiç görmediğiniz 27 tarihi fotoğraf

Tarihin derinliklerinden çıkan fotoğraflar bazı zamanlar tarih kitaplarından bile daha değerli...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini koltuk kaygısına, siyasi ve ideolojik gruplaşmalara bırakmıştır. Değişen zihniyetle, bilimle arasındaki pamuk ipliğini kopartan bilim insanları, otokratik anabilim...

Ümit Kıvanç yazdı “Savaştan buraya insanlık macerası”

Ümit Kıvanç Radikal'in bugünkü köşesinde "Savaştan buraya insanlık macerası" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ümit Kıvanç'ın bugünkü yazısı:Belki de bir kısmı eşimiz dostumuz ahbabımız arkadaşımız olan yeni milletvekilleri hepimiz adına geçmiş günlerin acısını bugünün vicdansız küstahlarından çıkaracaktır. Heyecanla bekleyeceğiz.Fakat Türkiye sahiden bir noktaya gelmiş! Bizi yönetenler yedikleri şamarın...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri yakan haberin kanıyla doldu kalemim, kurudu mürekkebim.Böyle katliam olmasaydı da bende böyle bir başlıkla yazıma başlamasaydım. Keşke klasik,...