Müdahaleler anlamlı olabildi mi?: Dolar/TL yeniden 6.12’nin risk primi 500’ün üzerinde

0


İstanbul seçiminin iptali sonrası 6,2450’ye yükselen USD/TRY kur, Cuma günü kamu bankalarının döviz satışı yapmaları ile %3 üstünde geriledi ve haftayı 5,98 seviyelerinde tamamlamıştı.

Sadece bu düşüş oldukça kısa süreli oldu. Merkez’in adımları ve S-400 ile ilgili çıkan haberlerin tesirleri haftanın ilk gününde neredeyse tamamen silindi.

Kur, yeni haftaya süratli yükselişle başladı ve son saatler %2,5 kazançla 6,12’ye çıktı.

Merkez Bankası’nın bütçeye tekrardan para aktarabileceğine dair iddialar da piyasada hareketlenme yarattı.

İLGİLİ HABERDikkat çekici iddialar: Merkez Bankası'ndan bütçeye 40 milyar TL destek mi gelecek?Dikkat çekici iddialar: Merkez Bankası’ndan bütçeye 40 milyar TL destek mi gelecek?

Ağustos’ta yaşanmış olan kur şoku ve TL varlıklardaki sert yitik sebebiyle 600 bp seviyesine yaklaşan 5 senelik CDS risk primi bugün 500 bp seviyesine çıkarak Eylül sonrası zirveye terfi etti.

ABD ve Çin arasındaki tecim savaşlarının risk iştahını azaltması ile gelişen ülke varlıklarındaki düşüş yeni haftada da sürerken TL varlıklar, yurt içi yüksek belirsizliğin de tesiri ile negatif ayrışmaya devam ediyor.

4. Haftaya da düşüşle süregelen BIST 100 tarafındaki kayıplar devam ediyor.

İLGİLİ HABEREkonomi şahlanıyor mu?: Risk primi aldı başını gidiyorIktisat şahlanıyor mu?: Risk primi aldı başını gidiyor

Uzmanların kur beklentileri

Dolar/TL kuru en yüksek 6.1318 seviyesini kontrol etti. Euro/TL ise 6.8948’e kadar terfi etti.

Yurt haricinde veri gündeminin zayıf bulunduğunu ve ABD ile Çin yetkililerinde gelecek açıklamaların gündemi meşgul edeceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 6,23’ün mühim direnç, 5,9650’nin destek konumuna geldiğini kaydetti.

Finansinvest’ten Serdar Pazı “Cuma günü iç piyasalar kapandıktan sonrasında sığ likidite ortamında gerçekleşen satışların arkasından Asya piyasasında hafta 6.00 seviyesinin altında başlarken, TL likiditesinin arttığı Avrupa seansında dolar kurunun tekrardan 6,00-6,10 bandına döndüğünü görüyoruz, bu bant destek-direnç olarak halen geçerli.” dedi.

İntegral Yatırım paylaşmış olduğu günlük notunda “USDTL kurunda genel görünüm yukarı yönlü eğilimini koruduğu yönünde. 22 günlük averaj 5.92 seviyesinden geçiyor. En yakın bir öteki destek noktası ise 5.95 olarak izlenebilir. Bu destek noktaları kurun rahatlaması açısından mühim olabilir. Yukarıda ise 6.00 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.” teknik beklentilerini paylaştı.

Investing.com yazarlarından Şenay Şerefoğlu “Beklentimiz düşüşlerin sınırı olan kalması ve 6,22’ye doğru alımların devam etmesi yönünde, sadece Cuma günkü şeklinde bir müdahale ya da merkezden gelecek yeni bir adım kurdaki yükselişi dizginleyebilir, bu olasılıkta ise geri çekilmelerin 5,95 – 5,87 bölgesini koruması durumunda yükseliş devam edebilir.” yorumunu paylaştı.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here