Ana SayfaHaberlerDünyadanMülteci çocukların yarısı okula...

Mülteci çocukların yarısı okula gidemiyor

[ad_1]

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) raporuna göre 7.1 milyon mülteci çocuğun yarısı okula gidemiyor.

hakkında Multeci cocuklarin yarisi okula gidemiyor çocukların
Fotoğraf: Reuters

BMMYK, ‘Mültecilerin Eğitim Krizi’ başlıklı raporunu açıkladı. Rapora göre yaşları beş ile 18 arasındaki 3.7 milyon çocuk okula gidemiyor.

BM Küresel Eğitim Direktörü Gordon Brown, mülteciler öncelikli olmakla birlikte eğitim konusunda bir ‘insanlık krizi‘nin söz konusu olduğunu belirtti.

BM Yüksek Komiseri Filippo Grandi de şunları söyledi: ”Mülteci çocukların bağımsız yaşaması, iş bulması ve ait oldukları topluma katkı koyması için ülkelerin daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Sermaye eksikliği ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için en büyük engelimiz.” 

Rapora göre 100 çocuktan sadece üçü üniversiteye gidebiliyor. Bu, dünyada 18 yaş altındaki 15 milyon gencin üniversiteye gidemediği anlamına geliyor. Dünyada 100 mülteci çocuktan 63’ü ilkokula gidebiliyorken, mülteci olmayanlarda bu oran yüzde 91.

Aynı raporda Türkiye’de okul çağında 1 milyon mülteci çocuğun bulunduğu, Türkçe dil programı başlatıldığı, bu kapsamda eğitim araçlarının hazırlandığı ve ek öğretmenlerin göreve alındığı belirtildi.

Ayrıca eğitim konusunda Çad, Etiyopya, Uganda, İran, Meksika, Pakistan geçen seneye göre yüzde 2 oranında ilerleme kaydeden ülkeler arasında.  

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

9 maddeyle İspanya’da bir sosyalist ütopya: Marinaleda kasabası

Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; "sosyalist ütopya" olarak nitelendirilen İspanyol kasabası...

Makyöz Laura Jenkinson’dan akıllara ziyan 30 yüz boyama çalışma

Dünyada sanat yolculuğuna çıktığımızdan beri anlıyoruz ki bu gezinin ucu bucağı...

En iyi 12 film müziği!

Sinema sadece görüntünün rol aldığı bir bir sanat değildir. Görüntüyü tamamlayan,...

Atalarımızın çağdaşımız olduğunu kanıtlayan 15 arkeolojik buluş

Bugün bizim kullandığımız günlük eşyalarımızın yaşı tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir....

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme...

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim...