Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Müslim: İşid’in ilerleyişini durdurduk

Dünyadan, Tüm Haberler 22 Eylül, 14:18'de eklendi

PYD Eş başkanı Salih Müslim: Kobanê’de IŞİD tarafından başlatılan saldırıların belli ölçüde kırıldığını ve bunun da amansız bir direniş sonucunda başarıldığını ifade etti.

 

ANF’de yer alan PYD Eş başkanı Salih Müslim’in açıklamalarına göre IŞİD tarafından başlatılan saldırıların belli ölçüde kırıldığı ifadesi yer aldı. Müslim:”Bu kadar büyük silah ve teknik üstünlüğe rağmen güçlerimiz, büyük darbeler vuruyor. Birçok tankları imha edilmiş, askeri araçları yakılmış durumda. Bugün (dün/21 Eylül 2014) sabahtan bu yana o yoğun saldırılar durduruldu. Ama savaş hala devam ediyor” dedi.

‘İnsan gücü noktasında bir sıkıntısı yok.’

YPG güçlerinin insan gücü noktasında bir sıkıntısı olmadığını Kürt gençlerinin hiçbir görevden kaçınmadığını belirten Müslim ancak teknik ve silah konusunda Kobani cephesinde sıkıntıları olduğunu belirtti. IŞİD’le yaşanan çatışmada şu ana kadar hiçbir güçten destek almadıklarını belirten Müslim, buna rağmen kısıtlı imkânlar ve insan gücüyle büyük bir savaş verildiğini ifade etti.

Barzani’nin Kobanê ile ilgili açıklamalarına cevaben söylenenlerin bir an önce pratiğe geçmesini umduklarını belirtti. 

Peşmerge güçlerinin PYD tarafından engellendiği iddialarını yalanlayan Müslim, “Gelebiliyorlarsa gelsinler, davet ediyoruz. Kobani oradadır, biz kimin yolunu kesmişiz ki. O kadar çok istiyorlarsa Türkiye üzerinden peşmergelerini göndersinler. Bunları yapamıyorlarsa o zaman Türkiye’ye söylesinler, Kamışlı’daki YPG güçleri oradan geçsin. İlişkileri iyidir, bunun için çalışsınlar. Böylesi bir olanağı yaratsınlar” dedi.

Her şey çok açık ve net!

Kobani çevresindeki köylerin büyük çoğunluğunun IŞİD’in top ve uzun menzilli füze tehdidi nedeniyle boşaltıldığını belirten Müslim, bu köylerin halen YPG’nin denetiminde olduğunu ancak savaş bölgesi konumunda bulunduğunu ifade etti. IŞİD-Türkiye ilişkileri konusunda da değerlendirmede bulunan Müslim, “Bu işler iki yüzlülükle olmaz. Bir taraftan çözüm süreci diyeceksin diğer taraftan da bu çeteleri Kürtlere saldırtacaksın, kimse bunu kabul etmez. Bize daha önce de söylediler, ‘resmi olarak ilişkimiz yok ama birileri gayri resmi olarak yardım ediyor. Önüne geçmeye çalışıyoruz’ dediler. Ama bugün görüyoruz ki her şey çok açık ve net” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.