Nafaka Nasıl Hesaplanır?

0

Nafaka, devlet hukukuna göre bir hakim tarafından belirlenir. Bazen devletler nafakayı belirlemek için kullanılan bir formülü ortaya koyan bir statüye sahiptir. Tipik olarak, devlet statüleri, bir yargıcın nafaka hesaplanırken dikkate alacağı faktörleri listeler. Bu faktörler şunları içerir:

Evliliğin Uzunluğu

Bazı davalarda, bir çift 10 yıldan fazla bir süredir evliyse, nafaka hukukuna göre hakim nafaka için bitiş tarihi belirleyemez.

Her Eşin Geliri

Önemli bir kazanım eşitsizliğinin, bakım sırasında ya da evlilik sırasında kurulan yaşam standardını korumaya yardımcı olan eş desteğine ihtiyaç bırakması muhtemeldir.

Her Eşin Yaşı Ve Sağlığı

Nafaka miktarı, eşin yaşıyla birlikte artma eğilimindedir.

Evlilik Sırasındaki Yaşam Standardı

Medeni yaşam standardı, boşanmadan hemen önce evli bir çiftin maddi durumu olarak tanımlanmaktadır. Verilen nafaka miktarı, her bir eşin, evlilik standartlarında olduğu gibi aynı yaşam kalitesini sürdürmesine izin vermelidir.

Bir eşin evlilik sırasında diğerinin eğitimine veya kariyerine önemli katkılarda bulunup bulunmadığı da nafaka avukatı için önemlidir. Örneğin, bir eş çalışırken diğeri çocukların bakımı için evde kaldıysa, bu diğer eşin kariyerine yatırım yapmasına ve kazanma gücünü arttırmasına izin vermiş demektir. Böyle bir durum nafaka kararında dikkate alınabilir.

Boşanmadan Sonraki Tarafların Mülk Ve Borçları

Mülk paylaşımı yapıldıktan sonra taraflardan nafaka vermekle yükümlü olan kişinin sahip olduğu mal varlığı ve borçlar ödeyeceği nafaka miktarını da etkiler.

Aile içi şiddet, aldatma gibi durumlar varsa bu, ödenecek nafaka türünü, süresini ve miktarını belirlemede hassas bir rol oynamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here