Nar Ödülleri sahiplerini buldu!

0

Bu yıl ikincisi düzenlenen Nar Ödüllerinde Yaşayan Nar ödülü Berkin Elvan’ın annesine, Nar çiçeği ödülü Rakel Dink’e verildi, Nar Taneleri ise Barış İçin Kadın Girişimi’ne verildi.

 

Ana temasını ‘sansür’ olarak belirlenen gecenin açılış konuşmasını Ötekilerin Postası kurucularından Emrah Uçar yaptı. Uçar, kendini ‘öteki’ olarak tanımlayanların mücadelesine ve Facebook’un gerekçe göstermeden tam 9 kez sayfalarına uyguladığı sansüre dikkat çekti. Başta Kobanê’deki direnişi ve ezilen tüm dünya halklarını selamlayan Uçar, medyadaki suskunluğa karşı yurttaş gazeteciliğinin ötekileştirilenlerin sesi olmaya devam edeceğini belirtti.

Gecede, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve Dünya Vegan Günü’yle ilgili mesajlar okundu. Kobani’den Validebağ’a, Gezi’den Lice’ye, Roboski’den Reyhanlı’ya, Soma’dan Ermenek’e ve Gever’den Yırca’ya kadar uzanan direnişler ayrı ayrı selamlandı.

Nar ödüllerinin jüri üyeliğini Ahmet Hakan, Ayça Damgacı, Ayhan Bilgen, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Esmeray Özadikti, Ferhat Encü, Mehmet Tarhan, Pınar Selek ve Ötekilerin Postası üstlendi. Sunuculuğunu Erkan Bektaş ile Yağmur Çalışkan’ın yaptığı gecede, performans gösteriminde Vava, konserlerde ise Baba Zula, Dodan, Peyk, Simurg ve Suavi sahne aldı.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde, ‘ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve eşit bir dünya için çalışmış, bu idealler uğruna riskler almış, ezber bozmuş, barışın dilini kullanmış, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren’ kişi, kurum, kuruluş ve hayatta olmayan kişilerin anısına üç ödül verildi.

Rekabetten uzak şekilde, yalnızca dayanışma için gerçekleştiği vurgulanan Yaşayan Nar’ı, Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla başından vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 16 kiloya düşüp 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan oldu.

Nar Çiçeği, soykırıma karşı mücadele içinde yaşamına başlayan, bu mücadele uğrunda en yakınına veda etmek zorunda kalan ve yıllardır barış için çaba gösteren Rakel Dink oldu.

Gecenin Nar Taneleri ise, Ortadoğu’da süren kanlı savaşa karşı kadın direnişinin Türkiye’deki temsilcisi haline gelen Barış İçin Kadın Girişimi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here