NASA, Mars’ta ilk kez deprem tespit etti

0


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars’a gönderilmiş olduğu InSight uzay aracı, gezegenin yüzeyinde ilk kez zelzele tespit etti.

6 Nisan’da meyana geldiği belirtilen zelzele, Dünya ve Ay’ın haricinde uzayda tespit edilen ilk yer sarsıntısı oldu.

BBC Türkçe’nin aktardığına gore, bilim adamları sarsıntının gezegenin katmanlarındaki bir çatlaktan ya da bir meteor çarpmasından kaynaklamış olabileceğini söylüyor.

InSight uzay aracı Mars’a geçen Kasım’da inmişti. InSight, Mars’ın yüzeyi ve yeraltı katmanlarındaki sismolojik hareketlerle ilgili veri topluyor.

Dünya’nın iç katmanlarınınki sarsıntılarla kıyaslanacak bu verilerin iki gezegenin iyi mi değişik şekilde oluştuğuna ışık tutması umuluyor.

‘Ay’daki yer sarsıntılarına benziyor’

Araştırmacılar, Mars’taki depremin Apollo’nun sensörlerinin Ay’ın yüzeyinde tespit etmiş olduğu sarsıntılarla benzerlik gösterdiğine dikkat çekiyor.

1969-1977 yılları aralığında Ay’a giden astronotlar, Dünya’nın uydusuna beş sismometre yerleştirmişti. Bu cihazlar, binlerce sarsıntı tespit etmişti.

InSight’ın sismometresi, hem düşük hem de yüksek frekansları ölçebilen sensörler içeriyor. SEIS (İç Yapı için Sismik Gözlem Aracı) adlı sismometre, 20 Aralık’ta uzay aracının robot kolu tarafınca Mars’ın yüzeyine indirilmişti.

Sistemin iki sensörü de 6 Nisan’daki sismik hareketi tespit etti. Sadece sarsıntının deposu ve uzay aracına uzaklığı belirlenemedi.

Araştırmanın İngiltere ayağının sorumlusu Prof. Tom Pike, “Zelzele bir ya da iki büyüklüğünde. Uzaklığı da 100 km civarında olabilir. Kati veriler yok fakat bu şekilde bulunduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Dünya’da meydana gelen bir ya da iki büyüklüğündeki sarsıntıları fazlaca azca kişinin hissedebileceği belirtiliyor.

Bilim adamları şimdi düşük frekanslı sensörün 14 Mart, 10 ve 11 Nisan’da kaydettiği üç öteki sinyali inceliyor. Sadece bu sarsıntıların 6 Nisan’da meydana gelenden daha düşük çaplı olduğu belirtiliyor. Bundan dolayı, InSight projesinde görevli uzmanlar, gerçek bir sismik hareketten güvenilir olamadıklarını vurguluyor.

Sadece uzmanlar, projenin ortalama iki yılda tamamlanacağına dikkat çekerek bu süre içinde Mars’ta daha kuvvetli sinyaller kaydetme ihtimalleri bulunduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here