Ana SayfaHaberlerBilimNASA’dan çarpıcı fotoğraf: Işığı...

NASA’dan çarpıcı fotoğraf: Işığı Dünya’ya binlerce yıl öncesinden ulaşıyor

[ad_1]

NASA’dan çarpıcı fotoğraf: Işığı Dünya’ya binlerce yıl öncesinden ulaşıyor

NASA, galaksimizin yakınlarında bulunaun N36A isimli süpernova kalıntısının çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı. Dünya’dan 150 bin ışık yılı uzaktaki N36A binlerce yıl önce patlayan bir yıldızın ışığı sayesinde hala görülebiliyor.

hakkında NASA’dan carpici fotograf Isigi Dunya’ya binlerce yil oncesinden ulasiyor binlerce

Presshaber– NASA, Samanyolu’nun komşu galaksisinde Dorado takımyıldızında bulunan ve Dünya’dan yaklaşıl 150 bin ışık yılı uzaktaki N36A süpernova kalıntısının çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı.

Fotoğraf, NASA’nın Chandra Space Telescope’unun X-ışını (X-ray) görüntüleme yeteneği kullanılarak çekildi.

N63A, büyük bir yıldızın neden olduğu patlamanın ardından oluştu. Yıldız, yaşam döngüsünün sonuna ulaştığında enerji üretmeyi bıraktı, bu da kendi yerçekiminin ağırlığı altında çökmesine neden oldu. Çöküşünün yoğunluğu, yıldızın patlamasına ve büyük bir süpernova oluşmasına neden oldu.

Gökbilimci Robert Nemiroff’a göre, N63A süpernova kalıntısını yaratan yıldız, Dünya’nın da bulunduğu Samanyolu Galaksisi yakınında bulunan bir galaksi olan Büyük Macellan Bulutu’ndan (LMC) geldi. Yıldızın neden olduğu patlamanın çok güçlü olduğunu ve bu yüzden bir zamanlar yaydığı ışığın Dünya’ya ulaştığını belirtti.

Nemiroff, binlerce yıl önce olmasına rağmen, N63A’nın sürekli olarak genişlediğini ve genişledikçe de yakınındaki gazla dolu kozmik bulutları parçalayıp tahrip ettiğini söyledi.

Nemiroff’a göre, süpernova kalıntısının yarattığı kozmik gaz bulutları ve toz düğümleri, N63A içerisinde yeni yıldızların oluşması için ideal koşulları yaratıyor. N63A’yı yaratan yıldız gibi, yenidoğan yıldızlar da sonunda yaşlanacak, patlayacak ve bir başka süpernova dizisine neden olacak. (İB Times)

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kadın yönetmenlerden 20 muhteşem film

Kadın yönetmen deyince akla çok isim gelmiyor maalesef. Her alanda olduğu...

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

Twitter’daki en iyi 10 kar paylaşımı!

Yurt genelinde kar tatili haberleri arka arkaya gelirken sosyal paylaşım sitesi...

Dünyanın en çok Bitcoin sahibi 10 hesap

Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan Grayscale'e, ABD Hükümetinden Winklevoss İkizleri'ne, en çok...

Tartışı-Yorum

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...