20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

NASA’dan çarpıcı fotoğraf: Işığı Dünya’ya binlerce yıl öncesinden ulaşıyor
[ad_1]

NASA’dan çarpıcı fotoğraf: Işığı Dünya’ya binlerce yıl öncesinden ulaşıyor

NASA, galaksimizin yakınlarında bulunaun N36A isimli süpernova kalıntısının çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı. Dünya’dan 150 bin ışık yılı uzaktaki N36A binlerce yıl önce patlayan bir yıldızın ışığı sayesinde hala görülebiliyor.


Presshaber– NASA, Samanyolu’nun komşu galaksisinde Dorado takımyıldızında bulunan ve Dünya’dan yaklaşıl 150 bin ışık yılı uzaktaki N36A süpernova kalıntısının çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı.

Fotoğraf, NASA’nın Chandra Space Telescope’unun X-ışını (X-ray) görüntüleme yeteneği kullanılarak çekildi.

N63A, büyük bir yıldızın neden olduğu patlamanın ardından oluştu. Yıldız, yaşam döngüsünün sonuna ulaştığında enerji üretmeyi bıraktı, bu da kendi yerçekiminin ağırlığı altında çökmesine neden oldu. Çöküşünün yoğunluğu, yıldızın patlamasına ve büyük bir süpernova oluşmasına neden oldu.

Gökbilimci Robert Nemiroff’a göre, N63A süpernova kalıntısını yaratan yıldız, Dünya’nın da bulunduğu Samanyolu Galaksisi yakınında bulunan bir galaksi olan Büyük Macellan Bulutu’ndan (LMC) geldi. Yıldızın neden olduğu patlamanın çok güçlü olduğunu ve bu yüzden bir zamanlar yaydığı ışığın Dünya’ya ulaştığını belirtti.

Nemiroff, binlerce yıl önce olmasına rağmen, N63A’nın sürekli olarak genişlediğini ve genişledikçe de yakınındaki gazla dolu kozmik bulutları parçalayıp tahrip ettiğini söyledi.

Nemiroff’a göre, süpernova kalıntısının yarattığı kozmik gaz bulutları ve toz düğümleri, N63A içerisinde yeni yıldızların oluşması için ideal koşulları yaratıyor. N63A’yı yaratan yıldız gibi, yenidoğan yıldızlar da sonunda yaşlanacak, patlayacak ve bir başka süpernova dizisine neden olacak. (İB Times)

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler