Ana SayfaHaberlerEkonomiNasıl Daha Fazla Satış...

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig Ziglar

HEPİMİZ SATIŞ İŞİNDEYİZ.

Her meslekteki ( avukat, doktor, muhasebeci,  bankacı, mühendis, öğretmen, otobüs ya da taksi şoförü, sanatçı, danışman, resepsiyon memuru, işletmeci, çevre uzmanı, idareci, koç, aşçı vb)insanın aslında bir satıcı olduğunu vurgulayarak başlamak istedim. Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.

Satıcı olduğumuzu kabullenmemizin ardından farkındalığa varılması gereken en önemli nokta yürüdüğümüz yolun inişli ve çıkışlı olmasıdır. Satış işinde sürekli aynı performansta olamazsınız. Gerek moral düzeyiniz gerek satışlarınız bazen iyi gitmeyebilir. İyi zamanlarda iyi hissetmek ve başarıya yönelmek kolaydır. Peki, zor zamanlar sizi nasıl harekete geçirir? Bu süreci kendi lehinize bir çalışma fırsatına çevirmeyi daha önce hiç düşündünüz mü? Kotalarınızı nasıl doldurabilirsiniz? Gelirinizi nasıl arttırabilirsiniz?

Sorular

1-Satış’a hazırlıklı mısınız? Cevaplayın.

Bir iş planınız var mı? Siz ve ekip üyeleriniz nasıl hareket edileceğini biliyorlar mı?(Planlı olmayan hiçbir uygulama başarıyla sonuçlanamaz.#yumrukaya)

Ürününüz hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Piyasayı yakından takip ediyor musunuz?

2-Satış ekibi kavramını içeride ve dışarıda yaşatabiliyor musunuz?

Başarı, azimle takip edilen istikrarlı çabalar topluluğun bir yansımasıdır. İnsanlara ve ekibinize takım kavramını benimsetin. Birbirine bağlı ve işinde en iyi olmak isteyen ekiplerden satın almayı tercih edeceklerdir. Bunu deneyin; ekibinizin ve sizin toplam ününüz  ne kadar ve bu üne katkı sağlamak için neler yapıyorsunuz?

3-Öğrenme sürecinin neresindesiniz? Eğitime önem veriyor musunuz?

Başarılı satıcıların hepsinde görmüş olduğumuz ortak özelliklerden biri de  deneyimli birer acemi olmalarıdır. Satış hayatına ilk başlayanların heyecanını paylaşırlar. Her gün yeni tecrübeler edindiklerini, sürecin bir öğrenme süreci olduğundan bahsederler. Yaşamınızdan dersler çıkarın. Memnun olmayan ve kızgın müşteriler başarınıza çok şey katacaktır .Kişisel eğitim çabanızın neresindesiniz? En son hangi kitabı okudunuz ya da şöyle mi sormalıyım en son ne zaman kitap okudunuz? Ekibinizi yönetiyor musunuz ?  Yoksa onları eğitiyor musunuz?

4-Müşteri listeniz için ne yapıyorsunuz? Müşterilerin hala dışarıda olduğunu ve size gelmediğini mi düşünüyorsunuz?

Ne zaman birisi bana müşteriler gelmiyor ,  işler kötü gidiyor dese onlara müşterilerin önünde olduğunu söylerim. Yanlış duymadınız. Müşteriler önünüzde!

Ajandanızı açın. Küpnotlar da hiçbir zaman geri aramadığınız müşterilerinizin bir listesini çıkarın ve küpnot kağıtlarını yok edin. Size not alınmış memnunsuz müşterilerden başka bir şey getirmeyecektir. Bugüne kadar  kaç iş yaptınız? İş yaptığınız kişileri  arayıp memnuniyetini sorguladınız mı? Çevrelerinde işiniz  ile  alakalı yardıma ihtiyacı olan birileri var mı? Kendinize sorun; Mevcut müşterilerin ürettiği  değerin farkında mıyım? Harekete geçmek için ne yapıyorum?

Soru ve sorunlarınız için çözüm zamanı. Harekete geçin.

 

DİKKAT Başarı Geliyor, Listesi

Öğrenmeye ve eğitime istekli değilseniz kendinize yeni bir iş bulsanız iyi edersiniz.

Programlı çalışıyor musunuz? Hala bir program yapamadıysanız hemen şimdi internetten günlük saat ve yapılacak işlerin yer aldığı bir liste indirin.(Eğer bulamazsanız bana ulaşın.)

Ününüz için yerel gazetelerde, internet haber sitelerinde köşe yazıları yazın. Sosyal medyanın tanıtım gücünü kullanın.

Mevcut müşteri listenize ulaşın. Onlar için hemen bir  kampanya başlatın, onları ödüllendirin, sizinle çalıştıkları için mutlu hissetmelerine izin verin.

Kitap okuyun, okuyun ve okuyun.

Dev Gibi Yürü Çılgın Gibi Sat ,Ralph Roberts

Satışın Kutsal Kitabı: Jeffrey Gitomer

Ferrasi’ni Satan Bilge: Robin Sharma

Ermiş,Sörfcü ve Patron: Robin Sharma

Moks: Ahmet Şerif İzgören bu kitaplardan herhangi birini hemen şimdi sipariş edin.

 

Tolga YumrukayaSatış Reçeteleri / Tartışı-Yorum

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Mardin’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Anadolu’da birçok kültüre ev sahipliği yapan Mardin, yedi bin yıllık...

7 maddeyle, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız var mı?

Halihazırda gözlük takan bireyler de yeni reçeteye ihtiyaç duyabilir ve bunu...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Beyin yakan 20 Evrim çalışması

Paris merkezli hiciv kolektifi Maentis, çok bilindik evrim çizimine farklı yorumlar...

Tartışı-Yorum

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...