Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

0


Krediler çok çeşitli ve değişkenlik gösterebilen destek amaçlı sağlanan paralardır. Kredileri kişiler kendi ihtiyaçlarına göre belirleyebilirler. Şu şekilde açıklayacak olursak; Örneğin kişi ihtiyacına göre bir kredi çekmek istiyor bu kredinin belli başlı limitleri olacaktır. Çünkü ihtiyaç kredisi adı altında kredi çekmiş oluyorsunuz. Ne kadar kredi çekebilirim? Sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. İhtiyaç kredisine göre maksimum olarak genel bir ücret sunacak olursak 35.000-40.000 tutarında ihtiyaç kredilerimizi çekebilirsiniz. Tabii ki kredi türünüz ev ya da farklı bir kredi ise fiyat aralıkların buna göre de değişkenlik gösterecektir. Bizim sizlere tavsiyemiz Ne kadar kredi çekebileceğinizi kredi notunuza göre kontrol etmenizdir. Çünkü bankalar kredi notlarınıza göre ve kredi çekme şartlarınızı uygun olup olmamasına göre krediyi sizlere kullandıracaktır. Genel bir kontrol yaparak daha sonra başvurusu yapmak isterseniz bankalar arasında karşılaştırma yapmamız doğru olacaktır. Vadenizi ve kredi tutarınızı aynı zamanda kredi türüz seçerek hesaplı kısmını tıkladığınızda kredi oranları ve faiz oranları sizlere görüntülenecektir. Buna göre de kredi tutarınızı belirleyebilir ve çekebilirsiniz. Faiz oranları günlük olarak güncellenen faiz oranlarından fazla çekebileceğiniz kredi tutarında hesaplayabilir. Kredi notlarınızı bu hususta yüksek tutmanız gerekmektedir.

Kredi Çekmeden Önce Yapılması Gerekenler?

Kredi başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle kredi çekmeden önce yapılması gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir; kredinizin hangi kredi türde olacağını belirleyerek ve kredi veren kurumların faiz oranları araştırılarak kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bankalar, kredi taleplerinizi yaparken çeşitli olarak detaylı bir şekilde kişileri araştırmaktadır. Bu araştırmalar, gelir belgeleri, kredi notları, geçmişte kara listede olup olmaması gibi durumlara bakmaktadır. Yapmanız gerekenler kredi notunuzu yüksek tutarak kara listeye girmemenizdir. Çünkü bankalar kredi talep edenlerin durumları çok iyi araştırma yapmaktadır. Bazen bankalar kişilerden kefil talep etmektedir. Kredi çekmeden önce yapılması gerekenler arasında aylık olarak ne kadar ödeme yapabileceğinizi hesap ederek ödemelerinizi yapmanızdır. Bunun yanı sıra kredi vadenizi çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kredinizin ödemelerini yaparken zorlanmamak için çekebileceğiniz en maksimum tutarı hesaplamanız gerekmektedir. Bu hususlara dikkat ederseniz kredinizi ödemekte zorlanmazsınız ve düzenli bir çizgi ile ödeme durumunuzu belirlemiş olursunuz.

Kredi Süresince Çıkabilecek Masraflar

Kredi işlemleri boyunca çıkabilecek bazı masraf durumları bulunmaktadır. Masraflar, kolay bir şekilde hesaplanması için tahminler yapılarak masraflar ikiye ayrılmaktadır. Tahmini masraflar ve tahmin edilemeyenlerdir. Tahmin edilenler, tatil, eğitim gibi durumlardır. Kredi süresince çıkabilecek masraflar bu şekilde açıklanabilir. Sizler iki türlü masrafı hesaba katmanız gerekmektedir. Aylık olarak ödemeleriniz boyunca buna göre hesaplamanız doğru olacaktır. Bu tarz masraf türlerini hesaba katmadan önce aylık olarak ödeme planlarınızı doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Kredi süresince çıkabilecek masraflar, bahsettiğimiz gibi bazı durumlar ile anlaşılacak kredi kullanımı ödeme şekillerini kişi kendisi ayarlayabilir.  Yani kısacası, kredi süresindeki bazı maddi durumları hesaba katılan veya katılmayan olarak ayırarak hesaplarınızı doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Hesabınızın doğru olabilmesi de bu sürecin masraf kısımlarının doğru belirlenmesiyle başlar. Bazı masraflar kredi sürecinde oldukça önemlidir. Hesaplamalarınızın doğru yapılması her zaman doğru bir ilerleyişi beraberinde getirecektir. Tabi ki hesapların masraf kısmını hesaplamak her zaman kolay bir durum olmuyor. Tahminen yapacağınız düzenlemeler sizi tam olarak doğru tahminlere ulaştırmasa da hemen hemen doğru işlemi yapmanıza yardımcı olacaktır. Aylık olarak ödeme planlarınızın geç olarak ödenmesiyle birlikte batık krediye dönüşmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu nedenle kendinizin ödeme planı yapması önemli bir konudur.

Kredi Almayı Kolaylaştıran Durumlar

Bazı hususlara bağlı olarak ihtiyaç kredisi almak biraz daha kolay bir şekilde gelişebilir. Özellikle kredi talebinde bulunan kişinin özellikleri bu konuyu olumlu bir şekilde sonlandırmaya neden olacaktır. Düzenli bir gelire sahip olmak, iyi bir kredi notunun bulunması, ipotek gösterilebilecek herhangi bir malın bulunması, ek gelir sunulabilmesi gibi durumlar kredi talebinin olumlu şekilde sonuçlanmasına olanak sağlar. Öte yandan bu durumlara sahip olan kişilerin diğerlerine nazaran daha yüksek tutardaki krediye ulaşabilmesi söz konusu olacaktır. Bazı bankalarda yüksek bir kredi notuna sahip olan kişilerin daha düşük faizler üzerinden ihtiyaç kredisi alabilmesine yardımcı olur. Yani her açıdan yüksek bir kredi notu, hem daha kolay kredi alınmasına neden olurken, hem de daha düşük faizli kredi alımına neden olarak işlerin kolay bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda bu konuda bilinmeyen durumlardan biride çok sayıda başvuru yapmanın kredi notuna olumsuz şekilde etki etmesidir. Özellikle kredi başvurusuna olumsuz bir cevap alan bireyler, şanslarını diğer bankalardan yana kullanmak istediklerinde yeni bir başvuru yapmayı tercih ediyor. Bu durum ise yeniden olumsuz cevap almalarına neden olurken, aynı zamanda hızlı bir şekilde kredi notunun düşmesine aracı olmaktadır. Bu nedenle fazla başvuru yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya bakmak gerekir. Başvuru süresini ise üç ayda bir olarak belirlemekte fayda var. Bu sayede bu durum kredi notunuza etki etmezken, kredi alım işlemini daha basit bir hale çekebilirsiniz.

Daha kolay kredi almak için ayrıca kefilinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Kefile sahip olmak kredi alma ihtimalini güçlendirecek durumlar arasında yer alır. Ancak kefilinde sağlaması gereken bazı şartların olduğu açıktır. Özellikle iyi bir kredi notuna sahip olması, düzenli bir gelirin bulunması kefilde aranan şartlar arasında bulunur. Kredi notunun 1400 ve daha üzerinde bir seviyede bulunması kredi alım ihtimalini arttırır. Banka tarafından kredi alım işleminde kefil talep ediliyorsa, gelişigüzel bir kefil seçimi yapmak yerine kredi notu yüksek durumda olan bir kefilden yardım istemek gerekecektir. Bu durum aynı zamanda daha yüksek tutarda bir kredi almanıza neden olur. Özellikle bankalar tarafından sağlanan kredi tutarları şuan sizin için uygun görünmüyorsa ve daha yüksek tutarda ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız yüksek kredi notuna sahip olan bir kefil bularak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here