Ne olacak bir ‘Alevi Çocuğu’ ölmüş olurdu!

0

İstanbul, Avcılar’daki Yeşilkent Mahallesi 2 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’ne çocuğuyla birlikte gelen anneye Doktor E. U., yanlış ilaç yazdı. Eczaneye giden anne, yazılan ilacın çocuğunu öldürecek kadar etkili olduğunu öğrendi ve tekrar Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek doktora itiraz etti. Annenin “Çocuğumu öldürecektiniz” sözlerine karşılık Doktor E.U.’nun “Yahu ne olacak, bir Alevi çocuğu ölmüş olurdu” yanıtını verdiği öne sürüldü.

 

‘SEN NASIL BİLİM İNSANISIN’

Görgü tanığı Abide Taş, Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşananları Odatv’ye anlattı. Kızını pansumana getirdiğini ifade eden Taş, 8 Eylül 2014 Pazartesi günü sabah saatlerinde yaşananları şöyle aktardı:

“Kızımla birlikte pansuman için sıra bekliyorduk. O sırada doktorun yanından bağırarak bir kadın çıktı. Kadına neden tepki gösterdiğini sorunca; doktorun ilaç yazdığını, almak için eczaneye gittiğinde eczacının ‘bu ilaç çocuğunu öldürür, yanlış bu’ dediğini söyledi. İlacın yanlış olduğunu söylemek için tekrar doktora gelmiş, ‘sen benim çocuğumu öldürmek mi istiyorsun?’ deyince doktor da ‘yahu ne olacak, en fazla bir Alevi çocuğu ölmüş olur’ dediğini anlattı. Ben de olaya tepki gösterdim.”

Olaydan bir gün sonra arkadaşıyla şikayet için Başhekim’e gittiğini belirten görgü tanığı Abide Taş, “Başhekim ‘Tutanak tuttuk. Olayın tanıkları da var. Gereken yapılacak merak etmeyin’ dedi. Mağdur kadın da şikayetini geri almış, ama soruşturma yapılacak” diye konuştu.

Aynı gün yanlış ilaç yazan Doktor E. U. ile de görüştüklerini ifade eden Taş, “’Ne hakla bunu söylersin, sen nasıl bilim insanısın’ diye tepki gösterdik. Bize ‘Çok yoğunluk vardı, ondan öyle söyledim. Ben anlaştım zaten aileyle’ dedi. Biz de kendisine buradan gitmesini istediğimizi söyledik” dedi.

BAŞHEKİM: DOKTOR İSTİFA ETTİ

Başhekim Şenol Kıtay, iddialara ilişkin Odatv’nin sorularını yanıtladı. Doktor Kıtay, iddiaların doğru olup olmadığını sormamız üzerine “Toplumda infiale yol açmaması açısından; tartışma konusu olayda Alevilere yönelik bir ifade biçimi kullanılmadı. Hasta-doktor arasında yaşanan bir tartışma. Doktor bey sıra almadan gelen hastaya sıra almasını söylemiş” dedi. Başhekim Kıtay, “Alevilikle ilgili tartışma geçmedi” sözleriyle birlikte “Bunlar toplumsal hassasiyet yaratan konular” ifadesini kullanarak, konunun içeriğini ayrıntılı olarak aktaramayacağını belirtti.

Olayla ilgili yasal prosedür neyi gerektiriyorsa yaptıklarını söyleyen Doktor Kıtay, “Halk Sağlığı Müdürlüğü en kısa sürede olayı sonuçlandıracaktır” diye konuştu.

Doktor E.U.’nun istifasını verdiğini iddia eden Başhekim Kıtay, “İstifa konusunu da Halk Sağlığı Müdürlüğü değerlendirecek” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Oda TV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here