16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 12, 2021
spot_img

Neden Alyans Takılır?

Evlilik denildiği zaman akıllara gelen ilk şeylerden bir tanesi ömür boyu taşıdığımız alyanslar geliyor. Kimi insan evlilik sırasında yüzük takmayı saçma buluyor olsa da bu durumun evrensel bir geçerliliği olduğu biliniyor ve ne yapılırsa yapılsın yüzük kullanılıyor. Her evlilikte karşımıza çıkan bu klasik alyansın ise kökleri oldukça eski zamanlara gidiyor.

Biz de bu yazımızda parmağımızdan ömür boyu çıkarmak istemediğimiz alyansların tarihini sizlere aktaracağız. Böylece evlilik törenlerinde bu yüzüğün neden tercih edildiği bir parça daha net ortaya çıkabilir.

İlk Alyans Ne Zaman Kullandı?

İlk alyansın kökleri oldukça uzun bir zaman dayanıyor. Antik MIsır döneminde kullanılmış olan altın alyans modelleri o dönemde sonsuzluğun bir işareti olarak kabul edilirmiş ve kullanan çiftlerin ölümden sonrada beraber olunacağına inanılırmış. Bununla birlikte erkeğin eşine yüzük vermesinin bir nedeni daha var.

Ataerkil toplumlarda evin reisi olarak kabul edilen erkek, sevdiği kadına yüzük vererek eve ve eşine bakabileceğine yönelik özgüvene sahip olduğunu kanıt olarak kabul edilir.  Ek olarak yüzüğün yapıldığı metalde aşkın değerini gösteren etmenler arasında bulunuyor. Bu yüzden de altın alyanslar her zaman daha fazla ön planda yer almıştır.

Elbette bütün bu anlam Antik Mısır’da kabul edilen değerler. Her toplumda alyans kullanımının anlamı farklılık gösterebiliyor. Örneğin, Roma döneminde damat yüzüğü gelin yerine gelinin babasına vererek, gelini satın aldığını gösterirmiş bir nevi yüzük ile kadın takas edilirmiş yani.

Neden Sol Elin Yüzük Parmağı Tercih Edilir?

Merak edilen bir diğer nokta ise alyansların neden sol elin yüzük parmağına takıldığı oluyor. Bununda nedeni aslında antik çağa kadar gidiyor. Eski dönemlerde aşk damarı olarak bilinen vena amorisin doğrudan kalbe bağlandığına inanılırmış bu yüzden de sonsuz bir aşk için yüzük sol eldeki yüzük parmağına takılırmış.

Geçmiş dönemden beri bu derece önemli olan alyanslar ise önemini günümüzde de korumayı başarıyor. Evliliklerin göz bebeği olan alyanslarda ise her çiftin ortak istediği harika bir alyans model bulup, ömür boyu aşkın sembolü olmasını istiyorlar. En güzel alyans modellerini ise Assos Pırlanta en hızlı şekilde müşterilerine ulaştırıyor. Siz de zevkinize en uygun alyansı bularak ömür boyu sürecek mutluluğa ilk adımı atabilirsiniz.

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler