Ana SayfaKültür SanatSinemaNefret söylemlerine karşı, İzmir’de...

Nefret söylemlerine karşı, İzmir’de Uluslararası Mülteci Film Festivali yapılacak

[ad_1]

İzmir’de sığınmacılar alanında emekler yürüten Halkların Köprüsü Derneği tarafınca 17 – 20 Nisan tarihleri içinde düzenlenecek olan 1. İzmir Internasyonal Sığınmacı Film Festivali ile giderek artan nefret söylemlerine karşı dayanışmayı büyütmek hedefleniyor.

Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilere beyazperde vesilesiyle dikkat çekmek isteyen festival kapsamında, değişik coğrafyalardan sığınmacı hikâyelerine yer verilecek. İklim değişikliği, ekonomik yetersizlikler benzer biçimde çeşitli nedenlerle göç ve sığınma eden insanların yaşamlarının işlendiği kısa ve uzun metrajlı filmler gösterilecek.

Vizyonu yapılacak olan bazı filmlerin yönetmenlerini de seyirciyle buluşturacak olan festivalde, görme engelliler için kısa ve uzun metrajlı 11 film de derneğin gönüllüleri tarafınca sesli olarak betimlenecek.

Nefretin normalleştirilmeye çalışmış olduğu ve kaygı verici boyutlara ulaştığını belirten festival direktörü Nuray Pehlivan, sığınmacı problemininin en sıkıntılı noktalarından birinin de sığınmacı düşmanlığı bulunduğunu açıkladı.

Pehlivan, “Mültecilere karşı, toplumda bilgili bir halde inşa edilmeye çalışılan negatif önyargıları gidermenin en etkili yollarından birinin, kültürel ve sanat içerikli faaliyetler bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.

Festival şöyleki tanımlanıyor:

“Dünyada bulunan sığınmacı sayısı BM 2017 istatistiklerine bakılırsa 65,3 milyon; kitlesel sürgüne uğrayan insanların yalnızca %12’si ABD’de, %6’sı Avrupa’da ve %82’ si ise Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’da yaşıyor.

Yerküremiz başlıca sebepleri harp, ekonomik ve iklim krizi olan, giderek büyüyen ve insanlığın kaderini sonsuza kadar etkileyecek bir göç durumu yaşıyor. Katlanarak artan oranlarda her yıl milyonlarca insan topraklarını, yurtlarını terk etmek ve daha güvenli ve olanaklı gördükleri bölgelere göç etmek zorunda kalıyorlar. Probleminin büyüklüğü ve yıkıcılığı ne yazık ki kendilerini güvende hissedenler tarafınca; savaşı çıkaranlara değil, bu savaşların naturel sonucu olan mültecilere mal ediliyor. Oysaki bugün görmezden geldiğimiz fakat bununla beraber işimize ve güvenliğimize yönelik birer tehdit olarak gördüğümüz sığınmacılar; her birimize bigün evimizden, yurdumuzdan ayrılmak zorunda kalabileceğimizi hatırlatmalı.

Dünyanın birçok yerinde sığınmacı düşmanlığı yaşanıyor. Sadece ‘nefret etmenin’ normalleştirilmeye çalışmış olduğu devletimizde sığınmacı karşıtlığının kaygı verici boyutlara ulaşmış olduğu aşikar. Biz, bu nefret kültürü ile savaşım eden, bir arada yaşamı inşa etmek için çalışan Halkların Köprüsü Derneği olarak, Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilerin yaşamlarına bu kez de beyazperde aracılığı ile dikkat çekmek istiyoruz. Bu amaçla 17-20 Nisan 2019 tarihleri içinde Internasyonal Sığınmacı Film Festivali’nin ilkini düzenleyeceğiz. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz festivalde sığınmacılar tarafınca çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan tasarı ve belgesel dallarında filmlere yer vereceğiz.

Festivalimizde uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa filmler de yayınlanma olanağı bulacak. Sizleri, gündelik yaşamın içinde kimi zaman görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikâyelerinin tanığı olmaya çağrı ediyoruz. Esasen çoğumuz sığınmacı değil miyiz?”

Festival programı ise şöyleki:

hakkında Nefret soylemlerine karsi Izmir’de Uluslararasi Multeci Film Festivali yapilacak Festivali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

2015 yılının en iyi 10 yerli filmi

2015 yılı kuşkusuz sinemamız anlamında çok verimli ve hareketli oldu. Sinemamızın...

Sonraki bölümlerini dörtgözle bekleyeceğiniz yeni yabancı diziler

Türkiye'nin dizi karnesi pek parlak değil, neden mi? Çünkü bir sezona...

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

Tartışı-Yorum

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...