Ana SayfaKültür SanatSinemaNetflix filmleri Oscar yarışında...

Netflix filmleri Oscar yarışında yer almaya devam edecek

Beyaz perde Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 23 Nisan’da gerçekleşen senelik toplantısında akademi üyeleri, Netflix yapımı filmlerin Oscar’da yarışmasına imkân tanıyan maddenin değiştirilmemesi yönünde karar kıldı.

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’in bu yılki Oscar Ödülleri’ne iştirakı münakaşa mevzusu olmuştu. Oscar ödüllü yönetmen Steven Spielberg, Netflix’in ürettiği filmlerin Oscar Ödülleri’nde değerlendirmeye alınmasının doğru olmadığını ve bu biçim filmlerin Emmy için yarışması icap ettiğini savunmuştu.

Her yıl bir araya gelmiş olarak bir sonraki Oscar Ödülleri için kuralları belirleyen Akademi’nin yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen görüşmede, Netflix ve Amazon Prime şeklinde video akış uygulamalarının Oscar yarışında yer almasının herhangi bir engel teşkil etmediği belirtilerek, ilgili maddenin korunması yönünde karar alındı.

Steven Spielberg’ün katılmadığı toplantıyla ilgili olarak Akademi Başkanı John Bailey açıklamada bulunmuş oldu. Bailey’in açıklamasından şunlar kaydedildi:

“Beyaz perde sanatının ayrılmaz parçası olarak beyazperde salonu deneyimini destekliyoruz, aramızdaki düşünce tartışmasına ağırlığını koyan bu olmuştur. Kurallarımız beyazperde salonunda izlenme talep etmiş olduğu şeklinde bununla birlikte Oscar değerlendirilmesine gönderilecek geniş çaplı bir film seçkisine izin veriyor”

“Beyaz perde sanayimizdeki derinlikemesine değişimleri daha çok incelemeyi ve üyelerimizle bu meseleler hakkında tartışmaları devam ettirmeyi planlıyoruz.”

‘Roma’ tartışması

Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón’un Netflix yapımı “Roma” adlı filmiyle bu yılki Oscar Ödülleri’ne iştirak etmesi münakaşa yaratmıştı.

“Roma”nın Oscar’da üç dalda ödüle kıymet görülmesi üstüne Spielberg, Netflix’in Oscar yarışında yer almasını sert bir üslupla eleştirmişti.

Spielberg, Netflix üretimi filmlerin Oscar yarışında yer almaması konusunu Akademi ile görüşeceğini ifade etmişti.

Hakkaniyet Bakanlığı Netflix için devreye girdi

Bu ay, ABD’nin Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca Akademi’ye, Netflix’i dışlamama uyarısı meydana getiren bir mektup gönderildi.

Hakkaniyet Bakanlığı’nın Antitröst şefi Makan Delrahim, Netflix’in ya da öteki dijital platformların Oscar Ödülleri’nden men edilmesinin haksız rekabeti ortaya çıkaracağını ve bunun büyük problemler yaratacağını belirtti.

Yabancı dilde en iyi film kategorisi değiştirildi

Görüşmede alınan bir öteki karar ise “yabancı dilde en iyi film” kategorisinin “en iyi internasyonal film” olarak değiştirilmesi oldu.

Evrensel beyazperde topluluğu için “yabancı” kelimesinin zamanının geçtiğini belirten Akademi, en iyi internasyonal film ifadesinin beyazperde sanatını daha iyi yansıttığını açıkladı.

İsim değişikliği haricinde kategorinin muhteviyatında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Öte taraftan en iyi animasyon film kategorisinin Akademi Ödülleri’nde yer alması için her yıl minimum sekiz animasyon film yayımlanması icap ettiğini belirten kuralın kaldırılmasına karar verildi.

Ek olarak en iyi saç ve makyaj tasarımı kategorisinde üç olan aday sayısı beşe çıkarıldı.

92. Akademi Ödüller, 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenler sahiplerini bulacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

En iyi kişisel gelişim filmleri

Kişisel gelişim filmleri son yıllarda artmaya başladı, bunun sebebi ise kuşkusuz...

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

Dünyadaki en iyi mesleğin Doğa Fotoğrafçılığı olduğunu kanıtlayan 30 fotoğraf

Doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı hepimizin de hayal edebileceği gibi büyüleyici...

Tartışı-Yorum

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...