11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

Netflix filmleri Oscar yarışında yer almaya devam edecek

[ad_1]

Beyaz perde Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin 23 Nisan’da gerçekleşen senelik toplantısında akademi üyeleri, Netflix yapımı filmlerin Oscar’da yarışmasına imkân tanıyan maddenin değiştirilmemesi yönünde karar kıldı.

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’in bu yılki Oscar Ödülleri’ne iştirakı münakaşa mevzusu olmuştu. Oscar ödüllü yönetmen Steven Spielberg, Netflix’in ürettiği filmlerin Oscar Ödülleri’nde değerlendirmeye alınmasının doğru olmadığını ve bu biçim filmlerin Emmy için yarışması icap ettiğini savunmuştu.

Her yıl bir araya gelmiş olarak bir sonraki Oscar Ödülleri için kuralları belirleyen Akademi’nin yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen görüşmede, Netflix ve Amazon Prime şeklinde video akış uygulamalarının Oscar yarışında yer almasının herhangi bir engel teşkil etmediği belirtilerek, ilgili maddenin korunması yönünde karar alındı.

Steven Spielberg’ün katılmadığı toplantıyla ilgili olarak Akademi Başkanı John Bailey açıklamada bulunmuş oldu. Bailey’in açıklamasından şunlar kaydedildi:

“Beyaz perde sanatının ayrılmaz parçası olarak beyazperde salonu deneyimini destekliyoruz, aramızdaki düşünce tartışmasına ağırlığını koyan bu olmuştur. Kurallarımız beyazperde salonunda izlenme talep etmiş olduğu şeklinde bununla birlikte Oscar değerlendirilmesine gönderilecek geniş çaplı bir film seçkisine izin veriyor”

“Beyaz perde sanayimizdeki derinlikemesine değişimleri daha çok incelemeyi ve üyelerimizle bu meseleler hakkında tartışmaları devam ettirmeyi planlıyoruz.”

‘Roma’ tartışması

Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón’un Netflix yapımı “Roma” adlı filmiyle bu yılki Oscar Ödülleri’ne iştirak etmesi münakaşa yaratmıştı.

“Roma”nın Oscar’da üç dalda ödüle kıymet görülmesi üstüne Spielberg, Netflix’in Oscar yarışında yer almasını sert bir üslupla eleştirmişti.

Spielberg, Netflix üretimi filmlerin Oscar yarışında yer almaması konusunu Akademi ile görüşeceğini ifade etmişti.

Hakkaniyet Bakanlığı Netflix için devreye girdi

Bu ay, ABD’nin Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca Akademi’ye, Netflix’i dışlamama uyarısı meydana getiren bir mektup gönderildi.

Hakkaniyet Bakanlığı’nın Antitröst şefi Makan Delrahim, Netflix’in ya da öteki dijital platformların Oscar Ödülleri’nden men edilmesinin haksız rekabeti ortaya çıkaracağını ve bunun büyük problemler yaratacağını belirtti.

Yabancı dilde en iyi film kategorisi değiştirildi

Görüşmede alınan bir öteki karar ise “yabancı dilde en iyi film” kategorisinin “en iyi internasyonal film” olarak değiştirilmesi oldu.

Evrensel beyazperde topluluğu için “yabancı” kelimesinin zamanının geçtiğini belirten Akademi, en iyi internasyonal film ifadesinin beyazperde sanatını daha iyi yansıttığını açıkladı.

İsim değişikliği haricinde kategorinin muhteviyatında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Öte taraftan en iyi animasyon film kategorisinin Akademi Ödülleri’nde yer alması için her yıl minimum sekiz animasyon film yayımlanması icap ettiğini belirten kuralın kaldırılmasına karar verildi.

Ek olarak en iyi saç ve makyaj tasarımı kategorisinde üç olan aday sayısı beşe çıkarıldı.

92. Akademi Ödüller, 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenler sahiplerini bulacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler