Netflix’in yeni yerli dizisi ‘Atiye’nin setinde iş cinayeti

0


Netflix’te yayımlanacak “Atiye” (The Gift) adlı dizinin setinde çalışan Hasan Karatay, sette geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.

Beyazperde Tv Sendikası’nın yapmış olduğu açıklamada, set işçisi Hasan Karaty’ın güvencesiz çalıştırıldığı, alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu yaşanmış olan iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini ifade edildi. Oyuncular Sendikası da mevzuyla ilgili olarak “İş kazası’nda ölmek istemiyoruz!” başlıklı bir izahat yayımladı.

Beyazperde Tv Sendikası’nın açıklamasında şöyleki denildi:

“06.04.2019 tarihinde OG Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isminde Netflix dizisinin setinde çalmış olduğu sırada, ağır dikkatsizlik sonucu merdivenden düşüp ağır yaralanan ve bir süredir yoğun bakımda olan meslektaşımız set işçisi Hasan Karatay’ın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Hasan Karatay’ın sette ambulans ve iş güvenliği uzmanı olmaksızın sigortasız çalıştırıldığına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. İş cinayetleri yazgı değildir. ‘Tehlikeli’ sınıfta yer edinen sette, kafi iş güvenliği önleminin alınmadığı ve yapım şirketinin kusurlu olduğu açıktır.

Setlerde ölmek istemiyoruz!

Setlerde iş güvenliği uzmanı istiyoruz!

Yanan bu acı vakası yakından takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz”

‘İş kazası’nda ölmek istemiyoruz’

Oyuncular Sendikası da mevzuyla ilgili olarak “İş kazası’nda ölmek istemiyoruz!” başlıklı bir izahat yayımladı.

Ölümlü iş kazalarının sona ermesi için yapımcılara seslenen sendikanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“06.04.2019 tarihinde OG Medya isminde yapım şirketinin ‘Atiye’ (The Gift) Netflix web dizisinin setinde çalmış olduğu sırada set işçisi arkadaşımız Hasan Karatay’ın ağır ihmaller sonucu bir ‘iş kazası’ geçirdiğini ve 09.04.2019 Salı günü yaşamını yitirmiş bulunduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Kamera arkası ve önünde çalışanlar olarak yapım şirket yetkililerini kazanın iyi mi gerçekleştiği ile ilgili kamuoyu açıklamasına çağırıyor, güvenli, sıhhatli, riskler ve tehlikelerin tespit edilmiş olduğu önlemlerin alındığı işyerleri istiyoruz. Ölümlü iş kazalarının sona ermesi için buradan yapımcılara bir kez daha sesleniyoruz;

Setlerde, oyuncular ve teknik ekibi yasalara uygun şekilde istihdam edin, sıhhat ve güvenlik kurallarına uyun, riskleri ve tehlikeleri tespit edip lüzumlu önlemleri alın, setlerde İSG uzmanı, sıhhat mensubu ve ambulans bulundurun. İnsan onuruna yaraşır emek verme koşullarının sağlanması konusunu yalnızca bir zorunluluk olarak değerlendirmeyin şu sebeple insan onuruna yaraşır emek verme koşullarının oluşturulması yaşam hakkına saygının da gereğidir.

Sektörümüzün öteki paydaş sendikaları ile iş birliği içinde, bu üzücü olayın takip edeni olacağımızı tüm kamuoyuna duyurur meslektaşımızın ailesi, dostları ve emek verme arkadaşlarına sabır diliyoruz.

Başımız sağ olsun”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here