Ana Sayfa Haberler Tüm Haberler Nuh Köklü son yolculuğuna uğurlandı

Nuh Köklü son yolculuğuna uğurlandı

0

Gazeteci yazar Nuh Köklü’nün cenazesi kar topu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü yerden cenaze törenin gerçekleşeceği Ankara’ya uğurlandı.

Yeldeğirmeni Dayanışması’nın Nuh Köklü’yü uğurlamak için düzenlediği anmaya dayanışma üyeleri, mahalleli, esnaf ve gazetecilerin de arasında olduğu bine yakın insan katıldı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Sultan Ulusoy da Köklü’yü uğurlamak için gelenler arasındaydı.

Nuh Köklü’nün cenazesini taşıyan araç saat 18.30 sularında cinayetin gerçekleştiği Karakolhane Caddesi başına geldi.

Eldivenleri cenaze aracında

Sabah saatlerinden itibaren nöbet tutan insanlar cenaze aracını karşıladı. Kortejin önünde Köklü’nün hayatını kaybetmeden önce söylediği “Bu bir rüya olsun” sözlerine ithafen “Bu bir rüya değil, kabus. Katilini tanıyoruz” pankartı taşındı.

Aracın üzerinde Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve kırmızı eldivenleri konuldu.

Yüzlerce insan yakalarında taktıkları Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve mumlarla yürüyüşe eşlik etti.

Yürüyüş boyunca “Kadıköy faşizme mezar olacak”, “faşizme karşı omuz omuza”, “Nuh Köklü’nün hesabı sorulacak”, “Kadıköy uyuma, evladına sahip çık”, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Memik Oğlan türküsüyle uğurlandı

Nuh Köklü’nün öldürüldüğü yerde yapılan anma bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sultan Ulusoy, Ali Ocak, Sibel Köklü, Uğur Güç ile Yel değirmeni Dayanışması’ndan Tamer Doğan ile Ferda Sayın konuşmalar yaptı.

Konuşmalarda bu cinayetin iktidarın yarattığı nefret ikliminin sonucu olduğunu söylediler. Özgecan Aslan, Berkin Elvan cinayetlerinin hatırlatıldığı konuşmalarda bunların birbirinden bağımsız cinayetler olmadığı vurgulandı.

Konuşmacılar cinayetin takipçisi olacaklarını ve adalet sağlanana dek mücadelenin süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Nuh Köklü yüzlerce insanın bir ağızdan söylediği Memik Oğlan türküsü, sloganlar ve alkışlarla Ankara’ya yolcu edildi.

Cenazenin uğurlanmasının ardından Nuh Köklü’yü öldüren esnafın dükkanının camlarını kıran bir grup Yeldeğirmeni Dayanışması’nca engellendi.

 

Bianet

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version