Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerNuh Köklü son yolculuğuna...

Nuh Köklü son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci yazar Nuh Köklü’nün cenazesi kar topu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü yerden cenaze törenin gerçekleşeceği Ankara’ya uğurlandı.

Yeldeğirmeni Dayanışması’nın Nuh Köklü’yü uğurlamak için düzenlediği anmaya dayanışma üyeleri, mahalleli, esnaf ve gazetecilerin de arasında olduğu bine yakın insan katıldı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Sultan Ulusoy da Köklü’yü uğurlamak için gelenler arasındaydı.

Nuh Köklü’nün cenazesini taşıyan araç saat 18.30 sularında cinayetin gerçekleştiği Karakolhane Caddesi başına geldi.

Eldivenleri cenaze aracında

hakkında 281 gazeteci nuh köklü

Sabah saatlerinden itibaren nöbet tutan insanlar cenaze aracını karşıladı. Kortejin önünde Köklü’nün hayatını kaybetmeden önce söylediği “Bu bir rüya olsun” sözlerine ithafen “Bu bir rüya değil, kabus. Katilini tanıyoruz” pankartı taşındı.

Aracın üzerinde Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve kırmızı eldivenleri konuldu.

Yüzlerce insan yakalarında taktıkları Nuh Köklü’nün fotoğrafı ve mumlarla yürüyüşe eşlik etti.

Yürüyüş boyunca “Kadıköy faşizme mezar olacak”, “faşizme karşı omuz omuza”, “Nuh Köklü’nün hesabı sorulacak”, “Kadıköy uyuma, evladına sahip çık”, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Memik Oğlan türküsüyle uğurlandı

hakkında 333 gazeteci nuh köklü

Nuh Köklü’nün öldürüldüğü yerde yapılan anma bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sultan Ulusoy, Ali Ocak, Sibel Köklü, Uğur Güç ile Yel değirmeni Dayanışması’ndan Tamer Doğan ile Ferda Sayın konuşmalar yaptı.

Konuşmalarda bu cinayetin iktidarın yarattığı nefret ikliminin sonucu olduğunu söylediler. Özgecan Aslan, Berkin Elvan cinayetlerinin hatırlatıldığı konuşmalarda bunların birbirinden bağımsız cinayetler olmadığı vurgulandı.

Konuşmacılar cinayetin takipçisi olacaklarını ve adalet sağlanana dek mücadelenin süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Nuh Köklü yüzlerce insanın bir ağızdan söylediği Memik Oğlan türküsü, sloganlar ve alkışlarla Ankara’ya yolcu edildi.

Cenazenin uğurlanmasının ardından Nuh Köklü’yü öldüren esnafın dükkanının camlarını kıran bir grup Yeldeğirmeni Dayanışması’nca engellendi.

 

Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

10 madde ile internetin devi Google ve bilinmeyenleri

Teknoloji ve internet devi Google'ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

38 fotoğrafla heykellerin insanla imtihanı!

Bu listemizde heykellerin insanlarla imtihanını konu edindik. İnsanlar çeşitli şekillerde yapılmış heykellerle...

Tartışı-Yorum

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım.   Evrim...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip,...