Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Obama’nın Suriye politikasında U dönüşü!

Dünyadan, Tüm Haberler 14 Kasım, 05:04'de eklendi

Türkiyen’nin uzun süredir gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge ve muhaliflerin eğitimi ABD Başkanı Obama’nın da gündeminde. CNN’in haberine göre Başkan Obama, Suriye’de Esad gitmeden IŞİD’in de bitmeyeceğinin farkına vardı.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceği ile ilgili açık bir politika ortaya koyamamakla eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’nin Suriye politikasını benimsediği ortaya atıldı. Türkiye’nin Esad gitmeden Suriye’de IŞİD’e karşı başarılı bir sonuca varılamaz tezini ABD Başkanı Obama’nın da kabul ettiği ileri sürüldü. CNN’e konuşan ABD’li yetkililer, Obama’nın IŞİD stratejisini değiştirmek istediğini ve bu yüzden Ulusal Güvenlik Konseyi’ne yeni bir çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi. Sadece geçen hafta Beyaz Saray’da konuyla ilgili Obama’nın başkanlık ettiği dört toplantı düzenlendi ve IŞİD stratejisi ile Suriye stratejisi uyuşturulmaya çalışıldı. Obama’daki söz konusu politika değişikliğinin gerekçesi olarak Suriye’de IŞİD’e karşı savaşması gerektiği ifade edilen Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) yeterli desteği alamadığı için başarısız olması gösteriliyor. ÖSO’nun son haftalarda aldığı yenilgiler IŞİD’in Suriye’de zayıflamak yerine güçlendiği ve burayı merkez olarak kullanarak Irak’a saldırdığı görüntüsünü güçlendirdi. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Suriye politikasının değiştiği haberlerini reddederken, önceliklerinin hala IŞİD olduğunu söyledi.

 

“Uçuşa yasak bölge”
Obama’nın Ulusal Güvenlik Takımı’nın tartıştığı yeni çözüm önerilerinden biri olarak Türkiye sınırını “uçuşa yasak bölge” olarak ilan etmek bulunuyor. Türkiye 2011’den beri gerçekleşen görüşmelerde söz konusu teklifi ABD’li muhataplarına iletiyordu. Obama’nın ekibi uçuşa yasak bölge ile birlikte “ılımlı” muhalefete ekipman verilmesi, eğitilmesi ve büyümesi için gerekli imkanları da sağlamayı planlıyor. Kongre’den 500 milyon dolar bütçe isteyen Obama, bir yılda 5 bin muhalifi tam teçhizatlı bir şekilde yetiştirmeyi amaçlıyor. Söz konusu program açıklanalı 4 ay olsa da henüz Pentagon hiçbir adım atmış değil.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.