Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Öcalan’dan Kobani mesajı!

Tüm Haberler 9 Ekim, 12:57'de eklendi

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, son yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. İmralı ile mesaj trafiği yaşadıklarını söyleyen Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın diyalog beklentisi içinde olduğunu söyledi.

 

“Artık şiddet uygulanmamalı, hiçbir yerde şiddete başvurulmamalıdır. Şiddete destek olunmamalıdır. Şu saatten itibaren şiddet durmalıdır” şunları söyledi:

 

“Bugün bu noktaya nasıl gelindiği doğru analiz edilmeli.

 

Ortadoğu’nun bu kadar kaotik ortamında neredeyse son 30 yıldır yaşanan iç savaşlar ve Türkiye’de yansımaları basit bir HDP suçlamasıyla tarif edip dosyayı kapatanlar hata yapmış olurlar Bu kadar yüzeysel yaklaşımla HDP’nin suçudur diyenler olup bitenlerdnen hiçbir şey anlamamış demektir…

 

Öcalan’ın çağrısıyla başyan bir barış süreci var. Ve bu süreçle ilgili oyalama, zaman çalmaya tepki vardı. Çözüm süreciyle ilgili beklentili ruh halini unutmamak lazım.

 

Suriye’de yaşanan iç savaşın ilk gününden bu yana hükümetin Suriye yaklaşıımını eleştirdik. Bunun Türkiye’de kırılmalara yol açtığını söyledik. Fakat hükümet orada yaşayan halkları siyasi düşüncesine göre ayırarak yardım etti. PYD’li olana başka olmayana başka, Esad’dan yana Şii’ye başka olmayana başka, ılımlı Arap muhalife başka olmayana başka davrandı hükümet. Bunların Türkiye’de yansımaları oldu, kırılmalar yarattı.

 

Dönemin Başbakanı Erdoğan, defalarca ‘Suriye bizim iç meselemizdir’ dedi. Ama mesele Kobani olunca, ‘başka ülkede yaşananları niye bizim iç meselemiz haline getiriyorsunuz’ denmesi kırılma yarattı. Suriye iç meseleyse Kobani evimizin içindeki meseledir.

 

2 bin tırdan fazla TIR Suriye’ye gönderildi. Bunlar arasında silahların olduğu ve şu an bu silahların IŞİD’in kullanması halkta kırılmalar kırılma yarattı. Bir insani yardım TIR’ını Kobani’ye gönderilmesi için onlarca görüşme yapmak zorunda kaldık. O 2 bin TIR hangi hukukla gönderildiyse aynı hukukla Kobani’ye de gönderilsin dedik, ama olmadı ve bu kırılma yarattı.

 

Şimdi ortada bir IŞİD tehdidi var ve Kobani’de bir katliam yaşanıyor. Halkımız büyük bir direniş sergiliyor. 25 gündür kendi hükümetimize, bu katliama sessiz kalmayalım diye çağrı yapıyoruz. Başbakan’la görüştük ve umudu büyütmeye çalıştık. Başbakan’a da öfke birikimini ve yaşanan kırılmayı anlatmaya çalıştık. Kritik ve hassas bir dönem dedik ve rica ettik.

 

Başbakan’a, ‘Kürtlerin de devleti olduğunuzu pratikte gösterin’ ricasında bulunduk. Sadece kınamakla yetinmek, ‘içeriye aldık daha ne yapalım demek kırıcıdır’ dedik. Çözüm sürecini de doğrudan etkileyen bir olaydır dedik.

 

Gelinen süreçte insanlar sokağa çıkmaya başladı. Hiçbir yerde şiddet kullanılması yönünde çağrı yapmadık. Çağrımız insani bir çağrı ve siyasi müdahale davetiydi. Şiddeti büyüten HDP’nin çağrısı değil. Tahrik edenleri bulmak hükümetin görevidir. Gösterilerin başladığı satalerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Kobani düştü düşecek’ diyerek öfkenin katlanmasına yol açtı. Halk bu müjdeyi değil Kobani’nin düşmeyeceği, Kobani’nin yanında olunduğu mesajını duymak istiyordu. Başbakan başka şey Cumhbrbaşkanı başka şey söyledi.

Şiddet olayları başladığında bakanlar misliyle cevap vereceklerini söylediler. ‘Talepleri anladık, sesinizi duyduk, şiddete başvurmayın’ demek yerine, ‘misliyle cevap vereceğiz’ dediler.

ÖCALAN’DAN KOBANİ MESAJI

Dün gece itibariyla Sayın Öcalan’la kısa bir mesaj bağlantısı kurduk. Kendisinin de katliam ve provokasyona karşı diyaloğu hızlandırma önerisini dile getirdiğini iletmek istiyoruz

Kaynak: NTV

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.