16 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 10, 2021
spot_img

ODTÜ’de boykot ve rektöre istifa çağrısı
[ad_1]

ODTÜ’de yapılmak istenen 9. Onur Yürüyüşüne yönelik polis saldırısının arkasından ODTÜ’lü öğrenciler, üniversitedeki baskı ve engellemelere karşı dersleri boykot etme sonucu aldı. Öğrenciler fakülte ve bölüm binalarında bir araya gelmiş olarak dersleri boykot etti.

ODTÜ öğrencileri, polisin okula girmemesi, ODTÜ’nün gelenekselleşen Onur Yürüyüşü, Devrim Yürüyüşü benzer biçimde değerlerine haiz çıkılması ve ODTÜ yönetiminin çekilme etmesini talep etti. ODTÜ’de polis saldırısına karşı boykot çağrısı meydana getiren öğrenciler, fakülte ve bölüm binalarında toplandı. Rektörlük binasına kadar sloganlarla yürüyen öğrenciler, rektörlük önünde pankartlar, şarkılar ve çarpıcı sözler eşliğinde protestolarını sürdürdü. Iltifatlar, çarpıcı sözler ve ıslıklarla hem ODTÜ Rektörünün tavrı hem de polis saldırısı protesto edildi. Öğrenciler “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olması imkansız” çarpıcı sözleri attı.

Akademisyenlerden destek

Rektörük önündeki öğrencilere akademisyenler de destek verdi. ODTÜ Öğretim Elemanları üyeleri yaptıkları izahat ile polis saldırısını kınadı. Akademisyenler adına meydana getirilen açıklamada şöyleki denildi: “Öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın maruz kalmış olduğu polis sertliğini kınıyoruz. Cuma günü yaşananlar kampüsümüzün güvenliği ve barışı için kolluk kuvvetlerine değil ODTÜ bileşenlerine, bilhassa de öğrencilerimizin sağduyulu tavrına güvenilmesi icap ettiğini bir kez daha göstermiştir. Bilimsel nitelikli kurumlar her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebildiği, eğitim ve araştırma faaliyetlerinin özgürce gerçekleştirildiği ortamlardır. Bunu sağlamak da üniversite yöneticilerinin en temel görevleri arasındadır. Köklü bir geleneğe haiz olan ODTÜ’de, üniversitemizin yöneticilerine bu sorumluluklarını hatırlatır, özeleştiri başta olmak suretiyle ihtiyaç duyulan adımları derhal atmalarını kendilerinden talep ederiz.

Eğitim Sen’den ziyaret

Egitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ Temsilciliği de öğrencilere destek olmak için ODTÜ Rektörlüğü’ne geldi. Sendika adına meydana getirilen izahat şöyleki: “Atanan yöneticiler kampüs barışının bozulmasına hak ihlallerine büyük ölçekli ekolojik tahribatlara neden olan temel hak ve özgürlükleri baskı altına amaçlayan kararların altına imza attı. Üniversitenin evrensel ilkeleri ve ODTÜ’nün tarihsel birikimine aykırı olarak bu kararları alanlar bir an ilkin çekilme etmelidir.”

***

ODTÜ’lülerin talepleri

ODTÜ Savunulmalı ekibi, toplumsal medya hesabından öğrencilerin taleplerini şöyleki sıraladı:

“Kampüse hiçbir şartta polisin girişine izin verilmemesi. Talebe toplulukları ve gruplarının faaliyetlerinin engellenmemesi .ODTÜ’deki Devrim Yürüyüşü, Onur Yürüyüşü, mezuniyet, şenlikler benzer biçimde geleneklerimizin korunması”

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler