ODTÜ’nün “.tr” alan adı yönetim yetkileri BTK’ye verildi

0


ODTÜ’nün “.tr alan adları yönetimi yetkileri”, ODTÜ ile Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) içinde meydana getirilen protokol ve IANA/ICANN’in onayı ile BTK’ye devredildi.

ODTÜ’den meydana getirilen açıklamaya nazaran, protokol ile üniversitenin 1990’da IANA/ICANN’den alınan internasyonal yetki ile başladığı ve 29 senedir sürdürdüğü “.tr” ülke kodlu “alan adları yönetimi”nin teknik, yönetimsel ve sponsor yetkileri de BTK’ye geçti. 

Devir süreci, 5 Kasım 2008 tarihindeki 5809 sayılı Elektronik Iletişim Kanunu ile verilen göreve dayanılarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, web alan adlarının tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi görevini BTK’ye vermesiyle ve 2010 tarihindeki İnternet Alan Adları Yönetmeliği doğrultusunda başlatıldı. 

ODTÜ ve BTK tarafınca üstünde uzlaşılmış ilkeler doğrultusunda, kurulacak “.tr” ağ data sistemi, TRABİS’in faaliyete geçmesi için lüzumlu emekler 2016’da başlatıldı.

Yürütülen teknik ve yönetimsel ön emekler üç yıl sürdü. TRABİS’in faaliyete geçmesi ile BTK’ye devrine ilişkin hususlar mevzusunda usul ve esasların belirlenmesine yönelik protokol ise 28 Aralık 2018’de imzalandı.

ODTÜ ve BTK’nin IANA/ICANN’e devir onayı için yapmış olduğu ortak müracaat ise 3 Mayıs 2019’da onaylanarak web sitelerinden açıklandı. 

Protokole nazaran, TRABİS’in devreye alınması emek harcamaları gelecek yıl tamamlanacak, takip eden 2 yıl süresince da ODTÜ işletmen olarak hizmet vermeye devam edecek.

“.tr” alan adları (Nic.tr) sistemi hakkında

ODTÜ, 1990’da IANA/ICANN’den almış olduğu internasyonal yetkiyle Türkiye’nin web bağlantısını sağlamış oldu ve o günden bu yana öz kaynakları ve yetkin personelince oluşturulan “.tr” alan adları (Nic.tr) sistemini yönetti.

Bu süre içinde bir milyondan fazla alan adı tahsisi yapılmış oldu. Bu alan adlarının 405 bini etken olarak kullanılıyor ve 100 bin etken kullanıcıya hizmet veriyor. Bu hizmetten senelik 6 milyon lira gelir elde edildi. Bu süreçte kağıtsız ofis, tam çevrimiçi yönetim sistemi, Türkçe karakterli alan adı tahsisi, çevrimiçi bayi altyapısı benzer biçimde internasyonal normlara uygun hizmetler devreye alındı. 

Web ekosisteminde ulusal ve internasyonal organizasyonlarda etken katılım gösteren ODTÜ, 1990’lı yılların sonundan itibaren “.tr” alan adı yönetiminin kurumsallaşma mevzusuna ehemmiyet vererek bu mevzuda emekler yapmış oldu. 2000 senesinde da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde “.tr” alan adı tahsis politikalarını belirlemek ve alan adı sahipleri arasındaki uyuşmazlıkları çözmek amacı ile İnternet Geliştirme Kurulu ve ona bağlı çalışan DNS Emek harcama Grubu (DÇG) oluşturuldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here