Ana SayfaKültür SanatMüzikÖğrencilerden ODTÜ Rektörüne yalanlama:...

Öğrencilerden ODTÜ Rektörüne yalanlama: Böyle bir görüşme olmadı

ODTÜ şenliğini iptal eden Rektör Kök’ün öne sürdüğü “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla görüşüldü” bahanesine öğrencilerden yalanlama geldi.

Evrensel’den Buse Vurdu’nun haberine gore, “Olanak yok” diyerek 33. Bahar Şenliği’ni iptal eden ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök, şenliğin iptalinin sorumlusunun “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplar” bulunduğunu öne sürdü. Sözcü‘den Deniz Zeyrek’e ileti gönderen Kök, şenlikle ilgili “Internasyonal Gençlik Topluluğu (UGT) ile Devrim Stadı konserleri dahil her mevzuda anlaştıklarını” sadece hemen sonra UGT’nin “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapmış olup bu karardan vazgeçtiğini” söylemiş oldu.

Kök, “Tüm alanları istediler. İsteklerinin maliyeti 1 milyonun üstünde. Traktör bile istediler” derken yönetimde hiçbir vakit yasakçı tutumlarının olmadığını savundu.

ODTÜ Rektörüne yalanlama: Bu şekilde bir konuşma olmadı

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün Internasyonal Gençlik Topluluğu’ndan öğrencilerin “LGBT, Marksist, aşırı sol, HDP gruplarla” toplantı yaptıktan sonrasında bahar şenliği anlaşmasından vazgeçmiş olduğu açıklamasına yalanlama geldi. ODTÜ Rektörü Kök’ün iddialarını cevaplayan Internasyonal Gençlik Topluluğu (UGT) Başkanı Anıl Şimşek, şenlikte sahnesi bulunan topluluklar haricinde herhangi bir grupla engelleme sonucu öncesi görüşmediklerini söylemiş oldu.

Şimşek, daha ilkin yayınladıkları açıklamalarda da belirttikleri suretiyle, 8 Nisan’a kadar yönetim ile yaptıkları tüm görüşmeleri Müzik Toplulukları, Jazz Topluluğu ve Radyo Topluluğu ile yürütücülüğünü üstlenerek sürdüklerini söylemiş oldu. Şimşek, 9 Nisan günü ise herhangi bir görüşme yapılmaksızın şenliğin Kültür Kurultay Merkezi (KKM) ve otoparkı ile sınırlandırıldığının kendilerine iletildiğini deklare etti.

‘Herhangi bir grupla görüşme olmadı’

Şimşek, Rektör Kök’ün “anlaşmayı öğrenciler bozdu” iddiasını reddederek “Biz şenlik programımızın iptalinin arkasından büyük bir davet yaparak, tüm ODTÜ’ye bir çağrıda bulunarak durumu anlattık. Bu toplantının olduğu günün sabahında iptal edildi şenlik. Bundan daha ilkin, başta saydığım topluluklar haricinde hiçbir toplulukla da herhangi bir görüşmemiz olmadı. Kısaca iddia edilmiş olduğu benzer biçimde çeşitli gruplarla görüştükten sonrasında reddetme benzer biçimde bir durum yoktur. Bunlar kesinlikle provoke etmeye yönelik yalan iddialardır. Bunun bu şekilde olmadığını hepimiz biliyor” dedi.

‘Kendi olanaklarımızı kendimiz yaratıyoruz’

Rektörün şenlik harcamasının 1 milyon lira tuttuğu ve “olanak olmadığı” açıklamasına da yanıt veren Şimşek, “Senelerdir kendi olanaklarımızı kendimiz yaratıyoruz. ODTÜ Rektörlüğü’nün gelip kolumuza girip de ‘Hadi çocuklar şenlik yapalım’ benzer biçimde bir durumu hiçbir vakit olmadı. İlk şenlik zamanları vardı, bundan 30 yıl ilkin fakat son yıllarda aslına bakarsan asla bu tarz bir olay yok. Aksine biz kendi imkanlarımızla bunu sağlıyoruz. Şenliği Rektörlük yapıyormuş benzer biçimde bir idrak var, bu tamamen yanlış. ODTÜ talebesi kendi kendine yapardı aslına bakarsan, senelerdir bu bu şekilde sürüyor” dedi.

Geçmiş yıllarda personelin ek mesai ücretini bile kendilerinin ödediğini vurgulayan Şimşek, Rektörlüğün “Bizlerden traktör bile istediler” açıklamasına da tepki gösterdi. Şimşek, “Orada müzik topluluklarının ekipmanlarının panayır alanına taşınması adına bir traktör istenmişti. Herhangi bir taşıt da olurdu. Okulun bir traktörü var” şeklinde konuştu.

‘Şenliği yapmak için elimizden geleni yapacağız’

Bu işi fazlaca küçük paralara, dayanışma ile bir arada yaptıklarını vurgulayan Şimşek, ODTÜ’lüleri şenliğe sahiplenmek için Salı günü saat 13.30’da Rektörlük önünde olmaya çağırdı. Şimşek, destek veren isimlerle yazışma halinde olduklarını ve 24-25-26 Nisan tarihlerinde her zamanki yerlerinde bulunarak şenliği yapmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dünyadaki En Garip Düğün Örf ve Adetleri!

Çeviri/Günel Abdullayeva Tekcan Ah bu düğün var ya bu düğün! Bu seremoni...

Körlerle ilgili herkesin mutlaka bilmesi gereken 10 şey

KaosGL muhabiri Esra Güleç'in* körler üzerine hazırladığı listeyi çok beğendik ve...

10. İşçi Filmleri Festivali ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ sloganıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlıyor!

Bu yıl 10.'su düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), İstanbul, Ankara...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...