Ana SayfaKültür SanatMüzikÖğrencilerden ODTÜ Rektörüne yalanlama:...

Öğrencilerden ODTÜ Rektörüne yalanlama: Böyle bir görüşme olmadı

[ad_1]

ODTÜ şenliğini iptal eden Rektör Kök’ün öne sürdüğü “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla görüşüldü” bahanesine öğrencilerden yalanlama geldi.

Evrensel’den Buse Vurdu’nun haberine gore, “Olanak yok” diyerek 33. Bahar Şenliği’ni iptal eden ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök, şenliğin iptalinin sorumlusunun “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplar” bulunduğunu öne sürdü. Sözcü‘den Deniz Zeyrek’e ileti gönderen Kök, şenlikle ilgili “Internasyonal Gençlik Topluluğu (UGT) ile Devrim Stadı konserleri dahil her mevzuda anlaştıklarını” sadece hemen sonra UGT’nin “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapmış olup bu karardan vazgeçtiğini” söylemiş oldu.

Kök, “Tüm alanları istediler. İsteklerinin maliyeti 1 milyonun üstünde. Traktör bile istediler” derken yönetimde hiçbir vakit yasakçı tutumlarının olmadığını savundu.

ODTÜ Rektörüne yalanlama: Bu şekilde bir konuşma olmadı

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün Internasyonal Gençlik Topluluğu’ndan öğrencilerin “LGBT, Marksist, aşırı sol, HDP gruplarla” toplantı yaptıktan sonrasında bahar şenliği anlaşmasından vazgeçmiş olduğu açıklamasına yalanlama geldi. ODTÜ Rektörü Kök’ün iddialarını cevaplayan Internasyonal Gençlik Topluluğu (UGT) Başkanı Anıl Şimşek, şenlikte sahnesi bulunan topluluklar haricinde herhangi bir grupla engelleme sonucu öncesi görüşmediklerini söylemiş oldu.

Şimşek, daha ilkin yayınladıkları açıklamalarda da belirttikleri suretiyle, 8 Nisan’a kadar yönetim ile yaptıkları tüm görüşmeleri Müzik Toplulukları, Jazz Topluluğu ve Radyo Topluluğu ile yürütücülüğünü üstlenerek sürdüklerini söylemiş oldu. Şimşek, 9 Nisan günü ise herhangi bir görüşme yapılmaksızın şenliğin Kültür Kurultay Merkezi (KKM) ve otoparkı ile sınırlandırıldığının kendilerine iletildiğini deklare etti.

‘Herhangi bir grupla görüşme olmadı’

Şimşek, Rektör Kök’ün “anlaşmayı öğrenciler bozdu” iddiasını reddederek “Biz şenlik programımızın iptalinin arkasından büyük bir davet yaparak, tüm ODTÜ’ye bir çağrıda bulunarak durumu anlattık. Bu toplantının olduğu günün sabahında iptal edildi şenlik. Bundan daha ilkin, başta saydığım topluluklar haricinde hiçbir toplulukla da herhangi bir görüşmemiz olmadı. Kısaca iddia edilmiş olduğu benzer biçimde çeşitli gruplarla görüştükten sonrasında reddetme benzer biçimde bir durum yoktur. Bunlar kesinlikle provoke etmeye yönelik yalan iddialardır. Bunun bu şekilde olmadığını hepimiz biliyor” dedi.

‘Kendi olanaklarımızı kendimiz yaratıyoruz’

Rektörün şenlik harcamasının 1 milyon lira tuttuğu ve “olanak olmadığı” açıklamasına da yanıt veren Şimşek, “Senelerdir kendi olanaklarımızı kendimiz yaratıyoruz. ODTÜ Rektörlüğü’nün gelip kolumuza girip de ‘Hadi çocuklar şenlik yapalım’ benzer biçimde bir durumu hiçbir vakit olmadı. İlk şenlik zamanları vardı, bundan 30 yıl ilkin fakat son yıllarda aslına bakarsan asla bu tarz bir olay yok. Aksine biz kendi imkanlarımızla bunu sağlıyoruz. Şenliği Rektörlük yapıyormuş benzer biçimde bir idrak var, bu tamamen yanlış. ODTÜ talebesi kendi kendine yapardı aslına bakarsan, senelerdir bu bu şekilde sürüyor” dedi.

Geçmiş yıllarda personelin ek mesai ücretini bile kendilerinin ödediğini vurgulayan Şimşek, Rektörlüğün “Bizlerden traktör bile istediler” açıklamasına da tepki gösterdi. Şimşek, “Orada müzik topluluklarının ekipmanlarının panayır alanına taşınması adına bir traktör istenmişti. Herhangi bir taşıt da olurdu. Okulun bir traktörü var” şeklinde konuştu.

‘Şenliği yapmak için elimizden geleni yapacağız’

Bu işi fazlaca küçük paralara, dayanışma ile bir arada yaptıklarını vurgulayan Şimşek, ODTÜ’lüleri şenliğe sahiplenmek için Salı günü saat 13.30’da Rektörlük önünde olmaya çağırdı. Şimşek, destek veren isimlerle yazışma halinde olduklarını ve 24-25-26 Nisan tarihlerinde her zamanki yerlerinde bulunarak şenliği yapmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

23 çizimle Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan cinsel gerginlik

Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan günümüz teknoloji bağımlığını eleştiren gerçeküstü dijital...

Kendi dönemlerinde listeleri alt-üst edenler!

Yaşadıkları dönemde, sergiledikleri performanslarla listeleri alt üst edip efsaneleşen sanatçıları bilmek...

8 Maddeyle şiddet gören kadınların yaralarını kapatan Dövme sanatçısı Flavia Carvalho ve çalışmaları

Ataerkil bir dünyada erkeğin tahakkümü altında bulunan kadın hem eşit koşullarda...

Sonraki bölümlerini dörtgözle bekleyeceğiniz yeni yabancı diziler

Türkiye'nin dizi karnesi pek parlak değil, neden mi? Çünkü bir sezona...

Tartışı-Yorum

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri derinden etkileyen ve isyan ettiren iki olayı, Ceylanpınar'da boğularak ölen tarım işçisi kadınlarımızın ve 2005 yılının Aralık ayında...

Yitik bir Ortadoğu manifestosu!

Kadir Yıldırım  Asırlardan 21,Bir sabah uyanıyorsun, ruhunun kara deliklerine çekiliyor insanlık.Bir akşam uyuyorsun, rüyalarında yıldız kırığı, yaralanmış, hüzünlü, yalnız… Halkın baharı, gökyüzü mavi, güneş sarı, toprak kan, bedel cehennem. İnanın insanlıktan tarafım. Art niyet aramayın şu bakire kelimelerimin arasında. Neler yaşıyoruz görmüyor musunuz? Bakın bakalım, yarın(-mak) tam orta yerinden...

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye bilinir, adliyeye tam karşıdan bakardı. İki devlet kurumu, iki çatık kaşlı bina… Yine bilen bilir, ders anlatırken hiç...