25 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 20, 2021

Okula başlamanın maliyeti 300 TL’yi aşıyor
[ad_1]

Yeni eğitim öğretim yılı için ilk ders zili 9 Eylül’de çalacak. Veliler ve öğrenciler ise şimdiden okul alışverişini yapmaya başladı. Gelen zamlardan dolayı veliler fiyatlardan şikâyetçiyken konuya ilişkin açıklama yapan Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD), sadece kırtasiye malzemelerinin en az 300 TL tutacağını ifade etti. Ayakkabı, elbise, çanta gibi malzemeler de eklendiğinde okula başlayan yeni öğrencinin ortalama maliyeti 700 lira ile 1400 lira arasında değişiyor.

TÜKİD Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, 2019 – 2020 eğitim – öğretim dönemine sayılı günler kala velileri kırtasiye alışverişinde güvensiz ürünlere karşı uyardı. Merdiven altı, üreticisi ya da ithalatçısı belli olmayan ürünlerin alınmaması gerektiğini söyleyen Helvacıoğlu, “Çocukların hayatı riske atılmamalı. Kırtasiyelerden kimliği olan ürünler alınmalı” dedi. Helvacıoğlu ayrıca bu yıl okula başlama maliyetinin 300 TL olacağını belirtti.

25 MİLYON ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPACAK

2019 – 2020 eğitim – öğretim döneminin ilk zili 9 Eylül Pazartesi sabahı çalacak. Anaokul, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan yaklaşık 25 milyon öğrenci okul sıralarındaki yerlerini alarak ders başı yapacak. Tüm gün kalemini, silgisini, boyalarını ellerinden düşürmeyecek öğrencilerin aileleri, sağlıklı ve güvenilir ürün araştırmalarına şimdiden başladı. Kurulduğu ilk günden beri kırtasiyede sahte, taklit ve korsan ürünlere karşı mücadele vererek kırtasiye ürünlerinin yüzde 97 oranında güvenilir olmasını sağlayan TÜKİD’in Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, “Eğitimde hedefimiz bir” diyerek velileri yapacakları alışverişlerde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

GÜVENSİZ KIRTASİYE ÜRÜNLERİ İÇİN MÜCADELE SÜRECEK

Helvacıoğlu kırtasiye malzemelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün Türkiye’deki 100 kırtasiye ürününden yüzde 97’sinin çocukların sağlığını tehdit edecek herhangi bir madde içermiyor, ancak geri kalan yüzde 3’lük kısım nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor” ifadelerini kullanarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvensiz ürüne karşı toleransımız yok. Her bir güvensiz ürün ile mücadelemiz sürecek. Ancak bu süreçte velilere de çok iş düşüyor. Veliler, merdiven altı olarak adlandırılan, üreticisi ve satıcısı belli olmayan ürünleri almamalı. Kırtasiye alışverişinin yeri kırtasiyelerdir. Ne olduğu bilinmeyen ürünleri alarak çocukların hayatı riske atılmamalı” dedi.TÜKİD Başkanı Mehmet Helvacıoğlu

VELİLER ALO 175’E ŞİKAYETTE BULUNABİLİRLER

TÜKİD olarak sahte ürünlerle mücadele ettikleri kadar nitelikli ürün kullanımının özendirilmesi konusunda da çalışmalar yürüttüklerini anlatan Helvacıoğlu, “Tüketiciler ürün alırken mutlaka etiketine bakmalılar. Ambalajlı, üreticisi ya da ithalatçısı belli olan yani bir kimliği olan sağlıklı ürünleri tercih etmeliler” önerisinde bulundu.

Ticaret Bakanlığı’nın denetimler sonucunda güvensiz bulduğu ürünleri Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nde (GUBİS) ilan ederek tüketicileri bilinçlendirdiğini aktaran Helvacıoğlu, ailelere önerilerini şöyle sıraladı:
– Aldıkları ürünlerin ambalajlarını dikkatle incelemeliler. Yanlış ve hatalı kullanımlar da olumsuz sonuçlara neden oluyor.
– Özellikle boya kalemlerinde ‘CE’ işareti ve ‘EN71 standardına uygundur’ ibaresinin bulunup bulunmadığına bakmalılar.
– Oyuncak şeklinde olan veya niteliği taşıyan ürünlerin hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dikkat etmeliler.
– Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi konusunda hassas davranmalılar.
– Eğer veliler satın aldıkları ürünün güvensiz olduğunu düşünüyorlarsa tuketici.gov.tr adresli siteden veya ALO 175 tüketici hattından şikayette bulunabilirler.

“ZAM BASKISI YOK”

Bu yıl okula başlama maliyetinin 300 TL olacağının bilgisini de veren Helvacıoğlu, sektörün son 5 aydır kurdaki durağanlığın etkisiyle sezona daha kuvvetli, daha istikrarlı hazırlandığını belirtti. “Vitrinimizdeki ürünlerde zam beklentisi ve zam baskısı yok” diyen Helvacıoğlu, kırtasiye fiyatlarındaki artışın enflasyon rakamının altında (yıllık artış ort. yüzde 14) olduğunu söyledi.

(Merve ŞEN)[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,074TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler