Okula gönderilmeyen çocuklar aileden alındı

0


Hatay’ın Erzin ilçesinde Ali ve Sümeyra Algül çiftinin ‘puta tapmak’ ve ‘sövgü’ olduğu iddiasıyla okula göndermediği 4 evladı ile yaşı ufak olan 1 evladı, ‘bakım ve gereksinimleri karşılanmadığı’ sebebi öne sürülerek aileden alınıp, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yerleştirildi.

Besicilik icra eden baba Ali Algül, “Çocuklarımız geri verilirse eğitimleri için elimizden geleni yapacağız” dedi.

​Erzin kazasının Kızlarçayı Mahallesi’nde oturan Ali ve Sümeyra Algül çiftinin, çocuklarını okula göndermediği yönündeki suç duyurusu üstüne Dörtyol Toplumsal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafınca 11 Ocak’ta toplumsal araştırma başlatıldı. Meydana getirilen incelemede ailenin, eğitim çağındaki 4 çocuğunu ‘puta tapmak’ ve ‘sövgü’ olduğu sebebi öne sürülerek okula göndermediği, babanın tertipli gelirinin olmadığı ve ailenin toplumda izole bir yaşam yaşadıkları saptandı. Kurumun hazırladığı rapor doğrultusunda Erzin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce çocuklar Zehra (14), Zeynep (13), İzzet (11), Rukiye (7) ve Rabia (5) kardeşler hakkında 30 Ocak’ta bakım tedbiri sonucu alındı. Koruma altına alınan 5 kardeş, yaşları ve cinsiyetlerine bakılırsa, Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’nün bakım yurtlarına yerleştirilip, okullara kayıtları yaptırıldı.

Ailenin 5 aylık evlatları Şeyma’nın ise anneden ayrılmasının çocuğun yararına olmayacağı sebebi öne sürülerek aile yanında kalmasına ve 1 yıl süreyle izlenmesine karar verildi. Koruma altına alınan evlatların ise görevliler nezaretinde her hafta ailesiyle görüştürülmesine de olanak sağlandı.

Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü, anne babalar ve çocuklar arasındaki iletişimin ve ebeveynlerin kurum yönetimi ile ortaklaşa iş anlayışının güçlendirilmesi için psikososyal destek emek harcaması başlatıldı.

‘BEN KENDİM YETİŞTİRİRİM’ DEMİŞ

Evlatların babası Ali Algül, daha ilkin kendisine ‘Çocuklarını okula gönder’ diye Toplumsal Hizmetler’den, okul müdürleri ve öğretmenlerinden gelenlerin bulunduğunu belirterek, “Dediler ki bana; ‘Çocuğunu okula göndermen gerekiyor, bu şekilde bir yasa var göndermelisin’ dediler. Ben de kendilerine, ‘Ben kendim yetiştiriyorum, İslam dinini yaşaması için kendi imkanlarımla çocuklarımı okutmak isterim’ diye yanıt verdim. Onlar da ‘Eğer göndermezsen sana bir para cezası uygulayacağız’ dediler. Sonrasında bunun üstüne bana bir para cezası uyguladılar. Ondan sonrasında 2018’in 8’inci ayında çocuklarım hakkına mahkeme yapılmış, koruma tedbiri adı altında karar verilmiş. Çocuklarımın alınması için çıkan bu karardan ise benim kesinlikle haberim olmadı,” dedi.

Çocuklarını görüşe gittiğinde psikolojilerinin bozulduğunu gördüğünü öne devam eden Ali Akgül, şunları söylemiş oldu:

“Çocuklarımın bir an ilkin bana iade edilmesini isterim, çocuklarımı oldukça seviyorum. Aslına bakarsanız çocuklarıma sorulduğunda, ailelerini sevdiklerini söyleyecekler. Tanrı asla kimseyi evlatla sınav etmesin, oldukça zor bir durum. Biz çocuklarımızı geri istiyoruz. Çocuklarımızı görmeye gittiğimizde başımızda bekliyorlar. Bizlere niye bu şekilde bir işlem yapılıyor, çocuklarıma niye işlem yapılıyor. Biz fena insanoğlu değiliz, bu vatan bizim. Asla hiç kimseye ziyanı olan biri değiliz. Yalnız evlatlarımızın geri bizlere verilmesini istiyoruz. Eğitime de kesinlikle karşı değiliz. Bir çocuğun eğitim alması ne olursa olsun gerekiyor ve çocuklarımız geri verilirse eğitimleri için elimden gelen her şeyi yapacağım. Psikolojilerinin bozulduğunu gördüm. Bir suçum yok, kesinleşmiş devlete karşı hiçbir suçum yok. Tek isteğim var çocuklarımı isterim” diye konuştu.

Anne Sümeyra Algül ise oldukça zor durumda olduklarını belirterek, “Bir an ilkin çocuklarıma kavuşmak isterim, çocuklarımı versinler. Acıma kalmamış, 5’ini birden götürdüler. Her gidişimde çocuklarımı görüyorum, seviniyorum fakat gelirken boynu bükük evime dönüyorum. Son gördüğümde ‘bizi götür’ diyen çocuklarım ağladıkça ben de ağladım. Ne olur çocuklarımızı geri verin” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here