Okullardaki altyapı sorunu devam ediyor

0


Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) ‘Eğitim Yönetişim ve Finansmanı Eğitim İzleme Raporu 2019’ yayımlandı. Raporda bütçe mevzusuna bilhassa dikkat çekildi.Raporda Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020’de okulöncesi eğitimi mecburi hale getirme hedefinden bahsedildi.

Bunun içinse kafi yapının olmadığı şu şekide aktarıldı: “2020’de 5 yaş için okul öncesi eğitim mecburi hale getirilecek. İlköğretimde bilhassa ikili eğitimin sonlandırılmasına yönelik okul ve sınıf ihtiyacı da devam ediyor.”

Yüzde 28 azalma

Raporda ilerleme kaydedilmeyen hedeflere de değinildi. Bunlar içinde okullaşma oranı, öğrencilerin başarı puanı averajı ve ücretli öğretmenlerin öteki öğretmenlere oranı şeklinde mevzular yer aldı.

Raporda eğitime ayrılan bütçeye ise bilhassa değinildi. MEB yatırım bütçesinde yüzde 28,2 azalma olduğu ifade edildi. Raporda “Eğitimde devam eden problemler; ikili eğitimin sonlandırılması, geçici koruma altındaki öğrencilerin devam etmiş olduğu GEM’lerin kapatılması ve buradaki öğrencilerin resmi okullara yönlendirilmesi için ihtiyaç duyulan sınıf ve okul ihtiyacı düşünüldüğünde, yatırımların azalması değil artması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda geçen yıl LGS sonucunda ortaya çıkan sorunlara ilişkin de şunlar denildi: “Okul ihtiyacı değerlendirilirken, öğrencilerin tercihleri de dikkate alınmalı, bilhassa mahalli yerleştirmede öğrencilerin istemedikleri okula yerleşmemeleri için daha çok tercih edilen okul türlerinde yeni okul inşaa edilmelidir. Okul inşaatları, ikili eğitimin sonlandırılması için gereklidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here