Okullaşma politikası öğrenciye uygun değil!

0


Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu tüm teşviklere karşın kafi ilgi görmeyen meslek liselerinin bu yıl dolacağını iddia etti. Numanoğlu “Bu yıl mesleki eğitim okullarımızın daha yüksek doluluk oranına ulaşacağına eminiz. Bakanlık olarak mesleki eğitimin görünürlüğünü artırdık” dedi.

Meslek liselerinde bu yönlendirmenin sebeplerini ve bu iddiaları Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan ile konuştuk. Bozdoğan “Idrak yaratarak meslek liseleri teşvik edilmeye çalışılıyor. Okullaşma politikası öğrencilerin taleplerine uygun olmalı” diye konuştu.

“Geçen yıllarda meslek liseleri mevzusunda oldukca ciddi yatırımlar yapılmış oldu öğrenciler çekmek için” diyen Bozdoğan şunları söylemiş oldu: “Buna karşın öğrenciler meslek liselerini tercih etmedi. Öğrenciler daha oldukca bilimsel nitelikli eğitim veren okulları tercih etti. Ülkenin sosyoekonomik durumu buna niçin oluyor. Eğitim politikası da buna gore şekillenmeli.”

24 Haziran’dan sonrasında ise bunların hepsinin unutulduğunu söyleyen Bozdoğan şu ifadeleri kullandı: “Ziya Selçuk göreve ulaştıktan sonra evvel belirlenen politikalar çerçevesinde bir meslek lisesi hattı uygulanmaya başlandı. Burada da Bakanlık ve iktidar meslek liselerine yönlendirme için çalışmalara başladı. Meydana getirilen protokollerle sanki o okulları yeğleyen öğrencilerin tamamının mezun olduktan sonrasında iş bulacağı, istihdamının kati olacağı ve sigortalarının 9’uncu sınıftan başlamış olacağı şeklinde pek oldukca teşvik edici unsur ortaya konuluyor. Bu şekilde de o öğrencilerin meslek liselerini tercih edeceği şeklinde bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Bu şekilde bir idrak yönetimi ile karşı karşıyayız. Biz bu protokol kapsamında devredilen okulların da buralarda okuyan öğrencilerin de istihdam garantisi olmadığını biliyoruz.”

Eğitimdeki dönüşümden bağımsız değil

Yaşanalar eğitim alanında yaşanmış olan dönüşümle direkt ilgili bulunduğunu söyleyen Bozdoğan “Meslek liselerinin genelinde yüzde 5’i bile kapsamayan protokol ve teşvikler öteki yüzde 95’i doldurmaya yönelik söylemler. Ikimiz de diyoruz ki yapılması ihtiyaç duyulan bu tür yapay talepler yaratmak değil, okullaşma politikasında nesnel ölçüler kullanılmalı. Bu da öğrencilerin ilgi, gereksinim ve tercihine dayanmalı. Bizim tahminimiz odur ki genel olarak tercih durumu bu yıl de değişmeyecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here