Önce türban, şimdi de sıbyan mektebi

0

İktidarın eğitim alanında yaptığı dönüşümler, her gün bir başka skandal ile gündeme gelmeye başladı. Sendika.org‘un özel haberine göre, Bartın’da dernek olarak faaliyet yürüten bir grup sıbyan mektebi açtı.

 

 

 

Bartın’ın Kavaklı Mahallesi İtfaiye Caddesinde açılan “Mavi Boncuk Sıbyan Kursu”, Eğitimde gericileşmenin geldiği noktayı da gözler önüne serdi.  Derneğin sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarda, eğitim alan küçük çocukların cübbeli ve sarıklı olmaları dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Orta Öğrenim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak okullarda mescit zorunluluğu getirmesi ve temel eğitimde türbanın serbest bırakılmasının ardından bu kez Bartın’da dini bir dernek mahalle mektebi benzeri bir eğitim kurumu açtı.

Vuslat Derneği Bartın Şubesi’nin geçtiğimiz haftalarda,  “Mavi Boncuk Sıbyan Kursu” adıyla açtığı eğitim kurumunun, okul öncesi çocuklara dini eğitim verdiği öğrenildi. Mahalle mektebini andıran eğitim merkezine giden okul öncesi yaştaki kız çocuklarının bazılarının türban takması, mahallede yaşayanların tepkisine neden oldu. “Sıbyan Kursu” adıyla açılan ve Tevhid-i Tedrisat kanunu ile anayasada layık eğitimi ile ilgili maddeye aykırı olan bu kursa Bartın Valiliği ve yetkili kurumlar tarafından nasıl izin verildiği merak konusu bu nedenle konuyla ilgili yurttaşlar Bartın Valiliği’nin harekete geçmesini istiyor.

“Devlet okulları da sıbyan mektebi oldu!”

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız #DirenEğitim grubundan bir öğretmen, eğitimdeki 4+4+4 dönüşümünden sonra gericileşmenin sonunun gelmeyeceğini, mümkün olan en uç noktaya kadar götürülmek istenileceğini söyledi. Mahalle aralarında “kuran kursu” adı altında faaliyet gösteren bir çok “sıbyan mektebi” olduğunu belirten eğitimci, “Devlet okullarında dini derslerin sayısının arttırılması, türban serbestliği, müfredatlarda yapılan değişiklikler, 4+4+4 gibi uygulamalar devlet okullarını da birer sıbyan mektebine çevirdi. Birçok yerde seçmeli ders olarak dini dersler şart koşuluyor. Öğrenciler okuldan kalan zamanlarında bu sıbyan mekteplerine gönderiliyorlar. Daha vahimi bazı aileler çocuklarını örgün eğitim yerine açık öğretime yazdırıp, tam zamanlı dini eğitim yapan bu sözde mekteplere gönderiyorlar. AKP’nin eğitim alanını gericileştirme hamlesinin sonuçlarını yaşıyoruz toplum olarak” şeklinde konuştu.

 

İşte o afiş:

bartın_sıbyan_mektebi1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here