Ana SayfaHaberlerEkonomiÖnemli uyarı: Gelişmekte olan...

Önemli uyarı: Gelişmekte olan ülkelere ait borç endişeleri artıyor

Dünyanın halka açık en büyük riskten korunma fonu şirketi Man Group Plc’ye göre, dünya çapında satılan borcun artması tahvil alıcıları için risk oluşturuyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, dünyanın dört bir yanındaki şirketler bu yıl 2 trilyon doların üzerinde tahvil sattı. Bu rakam geçen yıl ihraç edilen borç senetlerinin %56 üzerinde. Covid-19’un küresel ekonomiye zarar vermesiyle, hükümet ve devletle ilgili kurumlar da teşvik harcamalarını finanse etmek için 2009 yılından bu yana en yüksek seviye olarak bu yıl 1,6 trilyon dolar topladı.

Mart sonu itibarıyla yönetiminde 104 milyar dolan olan Man GLG’nin portföy yöneticisi Lisa Chua, “Mart ayındaki piyasa satış döneminden sonra, yatırımcılar daha ucuz değerlere risk eklediğinden arz talep tarafından kolayca emilebilir, ancak artık bir dönüm noktasına yakın olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Man Group, pazarların dik bir yükselişten sonra düşebileceği uyarısında Oaktree Capital Management gibi diğer büyük fonlara katılıyor. Fed’in şirket tahvili satın almak gibi benzeri görülmemiş adımları ortaya çıkardığı Mart ayından bu yana ABD hisse senetlerinden düşük nota sahip tahvillere kadar tüm risk varlıkların değeri arttı.

hakkında Onemli uyari Gelismekte olan ulkelere ait borc endiseleri artiyor artıyor

Örneğin, yükselen piyasadaki yüksek getirili tahvillerin getirileri Haziran ayında %4,2’de yüksek kaldı. Bloomberg Barclays endeksine göre, bu rakam bir önceki ayın %6,6’sı ve aynı zamanda son on yılın rekorundan daha düşüktü.

Chua, “mevcut seviyelerin artık olumlu haberlerin çoğunu yansıttığına inanıyoruz” dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Chua’nın yönetmeye yardım ettiği 1.35 milyar dolarlık GLG Küresel Gelişen Piyasalar Borç Toplam Getirisi Fonu, bu yıl %9,2 oranında kazanç sağladı. Bu oran benzer fonların %99’undan daha iyi bir performans.

Piyasalar toplanırken, pandemi küresel olarak yayılmaya devam ettikçe ekonomik toparlanmanın beklenenden daha uzun süreceği korkusu var. Bu, piyasalarda bir düzeltme hareketi yaratıyor.

Chua, “Risk birikimi şimdi yeniden zirveye çıkıyor” dedi. “Küresel olarak satılan bu kadar büyük miktarda borcun riski, o borcun alıcılarının konumlandırması çok kalabalık hale gelmesidir; kısaca marjinal alıcı kalmayabilir.”

Bloomberg


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dahi olmak için hasta olmanın şart olduğunu kanıtlayan 17 şahsiyet

Dahi olmak bazen deli olmaktan geçer. Ya da hayatın büyük bir...

Gülüşünü gizleyen insanlar; Vietnamlılar!

Dünya tarihinde ismi önde yazılan ülkelerden olan Vietnam'da, Fransız fotoğraf sanatçısı...

4 partinin listesiyle Türkiye siyasetinde kadın erkek eşitliği

Milletvekili aday listeleri açıklanırken, kadın adaylarının siyasette katılımı da belli oldu. Cumhuriyet tarihinden beri siyasette karışılığı olmayan ve siyasetin dışına itilen kadın, bu seçimde de eşit bir şekilde temsil imkanı bulmasa da sayı her seçimde bir adım daha öne gidiyor.

17 çalışmasıyla Afganistan’ın tek kadın sokak sanatçısı Shamsia Hassani

Shamsia Hassani, Afganistan'da yıllardır süren savaşın ortasında kalmış yıkık dökük duvarları...

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...