Ana SayfaHaberlerEkonomiOPEC, Irak ve Nijerya...

OPEC, Irak ve Nijerya ile petrol üretim kısıntısı konusunda anlaştı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ABD’nin artan petrol üretimi ve yavaşlayan küresel ekonomi sebebiyle arz fazlalığını önlemek için, petrol üretimi fazla olan Irak ve Nijerya’dan üretimlerini hedeflere uyumlu hale getirerek petrol üretimini kısma konusunda anlaştı.

Brent ham petrolün en yakın vadeli varil fiyatı küresel resesyon beklentilerinin İran ve Venezuela’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle düşen taleple ilgili endişeleri artırmasıyla, 2019’un en yüksek seviyesi olan 75 dolardan son haftalarda 60 dolara düştü.

OPEC ülkeleri ve OPEC ile birlikte hareket eden ülkeler tarafından oluşturulan Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, Abu Dhabi’de Viyana’da Aralık’ta gerçekleşecek petrole yönelik politika görüşmeleri öncesinde buluştu.

OPEC+ ülkeleri, İran ve Venezuela’nın ihracatının yaptırımlar sebebiyle düşmesiyle anlaşmaya varılan günlük 1.2 milyon varil kesintisinden fazla kesintiye gittiler. Fakat Irak ve Nijerya gibi bazı üyeler kotalarının üzerinde üretim yapıyordu.

OPEC’in ikinci büyük petrol üreticisi, Irak Ekim’e kadar günlük 175,000 varil üretim kesintisine, Nijerya ise günlük 57,000 varil kesintiye gitme vaadinde bulundu.


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

#türkiyeninyarısı kadınama sanki hiç yoklar!

Türkiye'de toplumun yarısın oluşturan kadınlar, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitsizliklerin kronikleşmiş...

46 örnekle yeni trend saç modeli Rainbow

Bir dönem Punkçılar arasında moda olan Rainbow, yani Türkçesi gökkuşağı saç...

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

15 fotoğrafla dünyanın en pofuduk kedileri

Leonardo da Vinci'nin de dediği gibi; ''Kedi bir sanat şaheseridir''. Hele...

Tartışı-Yorum

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...