Orduspor’un efsane oyuncuları, ‘Mor Menekşeli Kadınlar’ için sahada

0


Orduspor tarihine geçen efsane oyuncular, Orduspor kadın taraftar grubunu anlatan “Mor Menekşeli Kadınlar” belgesel filminin çekimlerine destek olmak için nostalji maçına çıkacak. Maç 16 Haziran Pazar günü saat 17.00’de, 19 Eylül Stadyumu’nda yapılacak.

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’nin belgesel film projesi olan “Mor Menekşeli Kadınlar”, 1972 yılında yapılan Orduspor-Galatasaray maçını tribünde izleyen kadınlara ait bir fotoğraf karesinde ilhamla hazırlanıyor.

“Elene”, “Erik Zamanı” adlı kısa filmleriyle pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen Sezen Kayhan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Mor Menekşeli Kadınlar”, bir zamanlar Orduspor’un yeşil sahalardaki mücadelesine destek veren çok sayıda kadın taraftarın hikâyesini anlatıyor.

Bu projeyle, Orduspor’un kadın taraftar grubunun öyküsünün gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Orduspor, 1970’lerde küçük bir Anadolu takımından Türkiye liginde büyük başarılara imza atan ve UEFA Kupası’nda ülkeyi temsil eden bir takıma dönüşmüştü. Belgesel Ordusporlu bir grup kadın taraftarı, 40 yılın ardından yeniden tribünde bir araya getiriyor. Orduspor’un amatör lige düşmeden ve takımın stadının yıkılmadan önceki son karşılaşmasında, futbola küskün kadın taraftarlar takımlarını desteklemek için yeniden buluşuyor.

Ne olmuştu da bir zamanlar takımlarının hiçbir maçını kaçırmayan kadınlar tribünlerden uzaklaşmış, futbola küsmüşlerdi? Belgesel, Orduspor’un kadın taraftarlarının 1970’lerden günümüze uzanan futbol tutkusunu anlatırken, değişen Türkiye’yle beraber futbolun yıllar içinde nasıl endüstrileştiğinin de izini sürüyor.

Belgeselin tamamlanması için gereken miktarın bir kısmı da bağımsız sinemacıların son yıllarda tercih ettiği kitlesel fonlama yöntemi ile toplanıyor. Belgesele FonZip üzerinden destek verilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here