Oscar ödüllü yönetmen László Nemes’in son filmi: ‘Gün Batımı’ gösterimde

0


Bu hafta üçü yerli, altısı yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

“Saul’un Oğlu” filmiyle 2015 senesinde yabancı dilde en iyi film branşında Oscar ödülü kazanan László Nemes’in imzasını taşıyan “Gün Batımı”, ilkgösterimini gerçekleştirdiği 75. Venedik Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle ayrıldı.

Toronto Internasyonal Film Festivali’ne de konuk olan filmin senaristliğini Nemes, “Saul’un Oğlu”nda birlikte çalmış olduğu Clara Royer ve Matthieu Taponie ile beraber kaleme aldı. Juli Jakab’ın başrolü üstlendiği filmimizde ona Vlad Ivanov, Marcin Czarnik ve Evelin Dobos birlikte rol aldı.

I. Dünya Savaşı öncesi Budapeşte’de geçen filmimizde, Irisz Leiter adlı genç bir kızın korkusuz ve kuvvetli bir hanıma dönüşmesi anlatılıyor. Irisz Leiter, eskiden kendi ailesine ilişik olan şapka dükkânına gelmiş olarak iş ister. Şehrin sosyete kesiminin katılacağı mühim bir organizasyona hazırlanan dükkânın yeni sahibi Oszkar Brill ise Irisz’i geri çevirir. Fakat yitik geçmişinin izinde olan Irisz’in dönüşüyle Leiter ailesinin sırları oraya çıkacaktır.

‘Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği’

“Coco Chanel’den Ilkin”, “Nathalie”, “Masumlar” adlı filmleriyle tanınan yönetmen Anna Fontaine’in imzasını taşıyan “Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği” adlı çağdaş masal uyarlamasında Lou de Laage, Isabelle Huppert ve Charles Berling rol alıyor.

Claire, genç ve güzel bir hanımdır. Claire, üvey anası Maud tarafınca babasından kalan otelde hizmetçi şeklinde çalıştırılır. Maud, adam arkadaşının Claire’e âşık bulunduğunu öğrenince kıskançlık krizlerine girer ve onu evden kovar. Yollara düşen genç kızın ulaşmış olduğu kasabadaki 7 adam, ona tutkuyla bağlanacaktır.

‘John Wick 3’

“John Wick” adlı aksiyon serisinin üçüncü filminin yönetmen koltuğunda Chad Stahelski oturuyor. Başrolünde Keanu Reeves’in olduğu filmimizde ona Ian McShane, Halle Berry, Laurence Fishburne ile Anjelica Huston birlikte rol alıyor.

İkinci filmin kalmış olduğu yerden devam etmiş olduğu hikâyede hepimiz, başına 14 milyon ödül koyulan John Wick’in izini sürer. Continental Hotel’in yöneticisi Winston, eli ayağı bağlı olan John Wick’e kaçması için bir saat vakit tanır. John Wick, New York’tan kaçabilmek için hizmet sektörünü kullanacaktır.

‘İçerdekiler’

Melih Cevdet Anday’ın 1965 senesinde yazıya döktüğü aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan “İçerdekiler”in yönetmenliğini Hüseyin Karabey üstüne alıyor. Senaristliğini da Karabey’in yazıya döktüğü filmimizde Caner Cindoruk, Settar Tanrıöğen ve Gizem Soysaldı rol alıyor.

Darbe süreci yıllarında, mevcut iktidarın söylemine karşı bildiri dağıttığı için suçlanan ve gözaltına alınan bir öğretmen, tutuklama sonucu olmadan siyasal şube başkomiseri tarafınca 185 gün süresince sorgulanır. Eşiyle görüşme fırsatı yakaladığında karşısında baldızını gören öğretmen, ruhsal bir muharebeye sürüklenir.

‘Bisikletler’

Manuel J. Garcia’nın yönettiği “Bisikletler” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Carlos Latre, Maria Querol ve Anabel Alonso yer ediniyor.

Minik ve güzel bir kasaba olan Spoksvil’de, rengarenk bisikletler mutlu bir yaşam sürmektedir. Dağ bisikleti Spidi, kasabanın postanesinde çalışsa da ileride bir yarış bisikleti olmanın hayalini kurmaktadır. Günün birinde efsanevi yarış bisikleti Rak, kasabaya geri döndüğünde buna en oldukca Spidi sevinir. Ne var ki yarış bisikleti Rak, kasabaya benzinli bir araçla getirmiştir.

‘UglyDolls’

Kelly Asbury’nin yönetmenliğinde çekilen “UglyDolls” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Kelly Clarkson, Nick Jonas, Pitbull ve Blake Shelton yer ediniyor. Türkçe dublajla gösterime giren filmin seslendirme ekibi ise Harun Can, Didem Atlıhan, Fatih Er ile Sinan Divrik’ten oluşuyor.

Kabul etme, çeşitlilik, sevinç ve dostluk kavramları yüceltildiği filmin hikâyesi sempatik ve değişik Uglyville adlı kasabada başlıyor. Şaşırtıcı ve hayret verici olanın kutlandığı, garip olanın hususi sayıldığı bu kasabada Moxy ile UglyDoll arkadaşları, her günü neşeyle kucaklar. Sadece Moxy ve UglyDoll dostları, dağın ardındaki öteki dünyayı merak ederek yola koyulurlar.

‘Lanetli Kapı: Paranormal Orman’

Senaristliğini ve yönetmenliğini Billy Chase Goforth’un üstlendiği “Lanetli Kapı: Paranormal Orman” adlı filmimizde Katherine Forbes, John-Michael Fisher, Lauren Harper ve Levi Hudson rol alıyor.

Minik bir kasabada yaşayan bir aile, ormana yaptıkları bir seyahat esnasında gizemli bir kapı bulur. Kapıyı bulmalarıyla hayatlarının alt üst olması bir olan aile, bu gizemli kapının sırrını çözmek için kararlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here