23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 20, 2021

ÖSYM, 75 kuruş maliyeti olan sınav için adaylardan 75 TL alıyor!
[ad_1]

YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin yüksek bulunduğunu gerekçe gösteren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya bu ücretlerin tamamen kaldırılması icap ettiğini altını çizdi. Yılmazkaya, insanların yol parası bulamadığını, evine ekmek götüremediğini, işe girmek için bu sınavlara girdiğini. ÖSYM’de 75 Kuruş maliyeti olan bir oturum için adaylardan 75 lira aldığını belirtti.

“ÖSYM bu işi adeta ticarete dökmüş” diyen Yılmazkaya ÖSYM’nin vatandaşı soyup soğana çevirdiğini söylemiş oldu.

“Öğretmen olabilmek için 3 oturuma giren bir aday ÖSYM’ye 225 lira ödüyor. AKP İktidarı vatandaşın üç kuruş parasını almak için ÖSYM’yi adeta tahsilat veznesine çevirmiş” diyen Yılmazkaya mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ayrıntılara yer verdi:“ÖSYM’nin yılda yapmış olduğu 60 değişik sınava ortalama 11 milyon müracaat yapılmakta. Bunlardan da şahıs başı averaj 100 TL şeklinde bir para alınmakta. Bu parayı hesapladığımızda esasen kendi bütçesinin oldukça üstünde bir gelir elden ÖSYM, KPSS imtihan tutarı için 75 TL almakta. Bunun maliyeti 1 lira bile değil. 75 kuruş. Öğretmenlik için sınava giren bir şahıs 3 imtihan için 225 lira ödüyor.

Gözetmen ve öteki maliyetlerle beraber 15-16 lirayı geçmeyen bir imtihan için Yüzde 500’lerde bir kar oranı elde edilmektedir. 2018 senesinde 3 oturum halinde düzenlenen YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin TL. İnsanlar yol parası bulamıyor, evine ekmek götüremiyor, işe girmek için bu sınavlara giriyor. Fakat görüyoruz ki AKP İktidarı vatandaşın üç kuruş parasını almak için ÖSYM’yi adeta tahsilat veznesine çevirmiş. Madem ÖSYM’ye bütçeden para aktarıyoruz, imtihan ücretleri tamamen kalksın. Vatandaşta rahatlasın, bizde rahatlayalım!”

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,074TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler